Yahoo přestalo mlžit, unikly údaje týkající se půl miliardy účtů, chystá se hromadná žaloba

6. 10. 2016 v sekci Článek

Je to pár dní, co se dostala k veřejnosti informace, že se portál Yahoo stal v roce 2014 terčem masivního kybernetického útoku, při kterém mělo dojít k rozsáhlému úniku dat. Jak bývá dobrým zvykem, představitelé Yahoo se k situaci moc nevyjadřovali. Nyní vyšel najevo celý rozsah incidentu  – Yahoo přišlo o databázi s údaji o 500 milionech účtech.

Zcizená databáze obsahuje e-maily, ale i další osobní údaje, jako je datum narození uživatele či jméno. Hesla v databázi jsou z většiny šifrována bcryptem, u části účtů jsou však k dispozici také bezpečnostní otázky včetně odpovědí.

A opatření ze strany Yahoo? Zneplatnění bezpečnostních otázek a výzva směrem k uživatelům, aby si změnili svá hesla a případně začali využívat dvoufaktorovou autentizaci. Yahoo zároveň popřelo, že by se únik týkal údajů o platebních kartách a bankovních účtech.

Situace se pochopitelně nelíbí uživatelům, takže se už objevila proti Yahoo žaloba, jeden z uživatelů (a u jednoho určitě nezůstane, protože žalující usiluje o získání hromadného statusu, aby se mohli připojit i další postižení) obviňuje společnost z hrubé nedbalosti a samozřejmě žádá odškodné.

V poslední době se s podobnými útoky roztrhl pytel, což vzbuzuje otázku, zda nejde o politicky motivovanou akci. Dropbox, Last.fm, Yahoo a další velcí hráči, to už je solidní zakázka hodná státní objednávky.

 

Vaše SOCA


 


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM