Stát Louisiana se stal cílem ransomwarového útoku

22. 11. 2019 v sekci Článek

Jednou z posledních ukázek tohoto trendu je bezpečnostní incident, se kterým se potýká americký stát Louisiana.

Vládní organizace státu Louisiana byly zasaženy rozsáhlým koordinovaným ransomwarovým útokem 18. listopadu. Kvůli útoku muselo být odstaveno několik serverů státních agentur a offline se tak ocitl například i vládní web, e-mailový systém a vyřazeny byly i další interní aplikace, aby bylo minimalizováno riziko dalšího šíření infekce. Offline se tak ocitla většina velkých státních agentur, včetně samotné kanceláře guvernéra i jednotlivých úřadů. Louisianský guvernér, John Bel Edwards, informoval o incidentu prostřednictvím série tweetů, ve kterých uvedl, že v reakci na útok zaktivoval státní kyberbezpečnostní tým a že vyřazení serverů a s tím i řady vládních služeb byla obranná reakce státu, nikoliv tedy přímá akce útočníků. Edwards také uvedl, že bude postupně docházet k obnovení stavu před útokem, ale než budou všechny systémy opět online, může to trvat i několik dní. Guvernér dále uvedl, že louisianská státní policie ve spolupráci s federálními agenturami útok intenzivně vyšetřuje.

Jde dokonce už o druhý takto závažný a rozsáhlý ransomwarový útok, který letos Louisianu postihl. V červenci byla vyhlášena státní pohotovost v reakci na koordinovaný ransomwarový útok, který se rozšířil v několika školních obvodech. Podle OTS (Office of Technology Services) jsou aktuální útoky velice podobné těm, které se odehrály v létě.

Zatím není jasné, o jakou ransomwarovou rodinu jde, jak se malware dostal do systémů ani kolik útočníci požadovali jako výkupné. Nicméně guvernér Edwards uvedl, že nedošlo k žádné ztrátě dat a také, že stát nikomu nevyplatil žádné výkupné.

Zdroj: Bleepingcomputer


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM