Provoz benešovské nemocnice ochromil počítačový virus

11. 12. 2019 v sekci Článek

Nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace jsou zrušené. Na nápravě intenzivně pracují IT specialisté. Nemocnice žádá pacienty, aby si k návštěvě vybrali jiné zařízení, řekl dnes ČTK mluvčí nemocnice Petr Ballek. Nemocnici nabídne pomoc Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Jediným akcionářem Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov je Středočeský kraj, podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) se terčem útoku nestala žádná další krajská nemocnice. „Zatím o jiném zařízení nevíme,“ napsala ČTK dopoledne v SMS zprávě. Další krajské nemocnice jsou v Kladně, Příbrami, Mladé Boleslavi a Kolíně.

Výpadek začal ve 02:17 na chirurgické ambulanci, kde se zpomalovaly počítače, a v 02:50 již nebyly IT systémy funkční po celé nemocnici. Virus překonal firewall a dva antivirový systémy. „Napadl většinu serverů a pracovních stanic, jichž je 300. V současné době je významně omezen provoz nemocnice. Nelze spustit žádný laboratorní ani žádný jiný přístroj včetně počítačové sítě. V nemocnici zasedl operativně krizový štáb pro řešení nastalé situace,“ uvedl ředitel nemocnice Roman Mrva. V ordinacích podle něj nelze provést vyšetření, ambulantní specialisté přeobjednávají pacienty na jiné termíny.

Nemocnice zajistila náhradní provoz pro hospitalizované. O problémech informovala policii, záchrannou službu a zdravotnická zařízení v okolí. „Situaci máme pod kontrolou a jsou přijímána veškerá opatření pro co nejrychlejší obnovení běžného provozu tak, aby se omezení co nejméně dotklo pacientů,“ uvedla Pokorná Jermanová.

Záchranná služba řeší převoz pacientů přes dispečink do okolních nemocnic v Příbrami, Říčanech, Sedlčanech a pražské Krči a posílila posádky tak, aby stíhaly časové dojezdy. Tajemník bezpečností rady kraje Luboš Navrátil informoval o situaci členy krizových štábů všech ostatních krajských oblastních nemocnic. Mluvčí NÚKIB Radek Holý ČTK řekl, že se úřad snaží nemocnici kontaktovat. „Zjišťujeme konkrétní informace, co se stalo. Zatím je nemáme. Nabídneme nemocnici naši pomoc, jsme schopní tam i přijet a pomoci se zjišťováním. Potom jim doporučíme kroky, jak to napravit,“ uvedl Holý. Podle něj může nastat několik scénářů. „Pokud jsou data zašifrovaná, může být i pozdě. Kdyby měli data zálohovaná na discích oddělených od sítě a virus se tam nemohl rozšířit, později se data obnoví ze záloh. Pokud data zálohovaná nemají, může se to podařit rozšifrovat, ale také nemusí, což by v krajním případě mohlo vést ke ztrátě dat,“ uvedl Holý.

Benešovská nemocnice má spádovou oblast se 120 000 obyvateli, v turistické sezoně je to až čtvrt milionu lidí. Poskytuje péči pacientům z Benešovska, z Votic, Vlašimi, Sedlčan, Sázavy a jejich okolí a z okresů Praha-východ, Praha-západ a Tábor.

„Ministerstvo zdravotnictví je připraveno pomoci se zajištěním péče o pacienty benešovské nemocnice, kterou v noci vyřadil z provozu kybernetický útok, v jiných zařízeních,“ ČTK to sdělil ministr Adam Vojtěch (ANO). Z Benešova má nicméně informace, že situaci tamní nemocnice zvládá.

„Hovořil jsem s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a také jsem v kontaktu s benešovskou nemocnicí a situaci aktivně sleduji,“ uvedl Vojtěch.

Zatím nebylo upřesněno, jak se malware do nemocniční sítě dostal.

Zdroj: ČTK






Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM