Nákupy na internetu bezpečně – jak na to? Část I.

17. 2. 2016 v sekci Glosa

Počet nákupů v e-shopech každý rok roste a zkušenosti s nimi má téměř každý uživatel internetu. Jistě k nim patříte i vy. Myslíte ale i na bezpečnost?
Ráda Vám poradím, jak k nákupu online přistupovat a na co si dát pozor, aby Vám po nevydařené koupi nezbyly jen oči pro pláč a prázdný bankovní účet.

Nedůvěřujte – prověřujte!
O e-shopu, kde si chystáte vybrané zboží pořídit, si zjistěte co nejvíce informací. Pročtěte recenze na internetu a sociálních sítích. Uživatelé se často se svými zkušenostmi svěřují, a obecně platí: čím horší zkušenost, tím častěji se o ní od nespokojeného spotřebitele dozvíte. Jestli má obchod stránku na Facebooku, podávejte se na počet fanoušků. Spokojený zákazník má přece tendenci se vracet tam, kde se o něj dobře postarali.

Nízká cena není vše
Narazili jste na obchod, který nabízí mobilní telefon za polovinu obvyklé ceny? Zbystřete! Jistě, internetové obchody mají mnohdy zboží levnější než ty kamenné - nemají vysoké náklady na pronájem prostor, zaměstnance a spoustu dalších výdajů spojených s provozem klasické prodejny. Pokud se ale nabídka jednoho prodejce výrazně cenově liší od ostatních, pravděpodobně bude někde problém. Může se jednat například o zahraniční dovoz elektroniky nekompatibilní v Čechách a nákup se Vám může ještě nepříjemně prodražit.

S osobními údaji opatrně
Až už budete nakupovat u kteréhokoli online prodejce, vždy o sobě budete muset nějaké informace prozradit. Dejte si ale pozor, ať nesdělujete i to, co není nezbytně nutné. Mělo by se jednat pouze o adresní údaje: jméno, příjmení, dodací adresu, telefonní a e-mailový kontakt. Důrazně doporučuji všímat si, jestli se jedná o bezpečný kanál a komunikace je šifrovaná – v adresním řádku prohlížeče nebude před adresou e-shopu uvedeno http://, ale https://. Budete tak mít jistotu, že se k informacím nedostane třetí strana a Vaše údaje budou v bezpečí.


Příště si popovídáme o dalším úskalí nákupu na e-shopech – platbách.


Vaše SOCA
 


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM