Hackeři uveřejnili dokumenty německých politiků

8. 1. 2019 v sekci Článek

Neznámí útočníci se dostali k dokumentům a komunikaci německých politiků, a to i těch nejvyšších, jako je kancléřka Angela Merkelová, ministr zahraničí Heiko Maas, Robert Habeck ze Strany zelených či prezident Frank-Walter Steinmeier.

Na začátku roku se na internetu objevila data stovek poslanců Spolkového sněmu, včetně stranických dokumentů, ale i citlivých informací, jako jsou soukromé chaty, telefonní čísla, e-maily, vyúčtování nebo kopie identifikačních dokladů. Někteří oslovení politici však zpochybnili pravost dokumentů. 

Podle vyjádření mluvčí německé vlády se únik týká všech sfér německé politické scény – od komunálních politiků po reprezentanty v Evropském parlamentu. Kancléřské dokumenty údajně v úniku nefigurují, zasaženi nebyli představitelé Alternativy pro Německo (AfD).

V současné chvíli je předmětem vyšetřování, jak se hackeři k údajům dostali, a pracuje se i s variantou, že nešlo o útok, ale že jde o práci insidera. Nicméně síť německého parlamentu se v minulosti stala cílem útoku už několikrát. V případě tohoto konkrétního úniku dat je podle bezpečnostních expertů čerpáno z více zdrojů a vše nasvědčuje tomu, že šlo o dlouhodobou phishingovou kampaň. Podle některých je možné, že útoky a důkladné sociální inženýrství vycházejí od krajně pravicových iniciativ.

K akci se nikdo nepřihlásil, stejně tak zůstává tajemstvím, co bylo účelem zveřejnění informací. Cesta k datům byla publikována prostřednictvím twitterového účtu @_0rbit, na kterém byly „odhalovány“ osobní údaje různých osobností od roku 2017. Objevily se zde například data patřící herci Tilu Schweigerovi nebo komikům Janovi Böhmermannovi a Christianovi Ehringovi. Zmíněný účet, který sám sebe označoval za satirický, byl zablokován, stejně jako web, kde byly uniklé údaje dostupné.

Německá ministryně spravedlnosti Katarina Barleyová označila únik za velice vážný, experti se shodují, že jde sice o závažný doklad toho, jak chabě své údaje v kyberprostoru němečtí vládní představitelé chrání, avšak uveřejněný obsah pravděpodobně neovlivní dění na domácí ani mezinárodní politické scéně.

Zdroj: TheHackerNews, iDnes.cz


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM