Facebookové stránky byly využity k šíření malwaru

10. 7. 2019 v sekci Článek

Zdá se, že napjatá politická situace v Libyi může být pro někoho i výhodou, je totiž potom snadnější nalákat obětí ke kliknutí na odkazy a stažení souborů, které vypadají jako informace o nejnovějších útocích nebo chycených teroristech, ale místo toho obsahují malware.

Na začátku celého případu, na který upozornili výzkumníci z Check Pointu, bylo odhalení facebookové stránky vydávající se za velitele Libyjské národní armády Khalifa Haftara. Kromě toho, že je polním maršálem, je Haftar prominentní osobností na libyjské politické scéně a hraje jako vojenský vůdce významnou roli v probíhající občanské válce.

Prostřednictvím podvržené facebookové stránky mohl výzkumný tým sledovat škodlivou aktivitu až k odpovědnému útočníkovi a zjistit, jak roky využíval sociální sítě, infikoval legitimní webové stránky malwarem a měl na svědomí desítky tisíc obětí především z Libye, ale také z Evropy, Spojených států a Kanady. Na základě informací, které zjistil výzkumný tým Check Point Research, odstranil Facebook stránky a účty, které šířily škodlivé kódy. Facebooková stránka vydávající se za Khalifa Haftara vznikla na začátku dubna 2019 a od té doby se jí podařilo získat více než 11 000 fanoušků. Stránky sdílely příspěvky s politickými tématy, odkazy na soubory vydávající se za úniky ze zpravodajských jednotek Libye a některé odkazy měly dokonce vést na mobilní aplikace, které jsou určené pro občany se zájmem o připojení k libyjským ozbrojeným silám. Ale místo slibovaného obsahu došlo po kliknutí na odkaz ke stažení škodlivého VBE nebo WSF souboru pro Windows a APK souboru pro Android.

Útočník se rozhodl využít open source nástroje místo vyvinutí vlastních a infikoval oběti pomocí známých nástrojů pro vzdálenou správu (RAT), jako jsou Houdini, Remcos a SpyNote, které se běžně používají pro kyberútoky.

V tomto případě byly škodlivé vzorky obvykle uloženy ve službách pro sdílení souborů, jako je Google Disk, Dropbox, Box a další. Při komunikaci se ale útočník dopouštěl některých chyb, pomocí kterých bylo možné vysledovat dalších více než 30 stránek na Facebooku, které šíří škodlivé odkazy už od roku 2014. Některé z těchto stránek jsou velmi populární a mají více než 100 tisíc fanoušků.

K některým stránkám navíc získal útočník přístup až poté, co byly vytvořeny a provozovány nějakou dobu původními majiteli (možná infikoval zařízení patřící jednomu ze správců). Check Point Research odhalil za škodlivými aktivitami útočníka s přezdívkou „Dexter Ly“. Útočník sdílel citlivé informace, které získal od infikovaných obětí. Šlo o tajné dokumenty libyjské vlády, e-maily, telefonní čísla úředníků a dokonce i fotografie pasů. Výzkumný tým odhalil řadu zdánlivě nesouvisejících stránek na Facebooku a vystopoval útočníka, který je zneužíval k šíření malwaru. Ačkoli nástroje používané útočníkem nebyly nijak sofistikované, použití cíleného obsahu na legitimních webových stránkách a velmi navštěvovaných stránkách s velkým množstvím fanoušků usnadnilo napadení tisíců obětí. Citlivé materiály sdílené v profilu „Dexter Ly“ znamenají, že se útočníkovi podařilo infikovat i vysoce postavené úředníky.

Ačkoliv útočník nepodporoval žádnou politickou stranu nebo stranu konfliktu v Libyi, zdá se, že jednání bylo motivováno politickými událostmi. Lze tak odhadovat z účasti na operacích jako OpSyria nebo z ochoty odhalit tajné dokumenty a osobní údaje ukradené libyjské vládě.

Zdroj: Check Point


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM