Konec instruktážních videí hackingu a phishingu na YouTube

8. 7. 2019 v sekci Článek

YouTube updatoval svůj seznam toho, co je považováno za škodlivý a nebezpečný obsah, který porušuje pravidla portálu. Jedním z nejvýznamnějších posunů je přidání na seznam nebezpečného obsahu videa, která se zabývají kriminálními aktivitami, jmenovitě hackingem a phishingem. Google už začal stahovat existující materiály a banovat jejich autory.

Ke změnám došlo 2. července, přičemž na YouTube se objevilo více konkrétních příkladů, co si představit pod obsahem, který porušuje pravidla – nově zde společně s „instruktáží hackingu a phishingu“ přibyly také „extrémně nebezpečné výzvy“, „násilné akce“, „poruchy příjmu potravy“.

Instruktážní videa hackingu a phishingu byla na YouTube hojně rozšířená, přičemž je YouTube blíže definuje jako taková, která uživateli ukazují, jak obejít bezpečnostní mechanismy počítačových systémů nebo ukrást osobní a přihlašovací údaje dalších uživatelů.

Na jedné straně šlechetná snaha o eliminaci návodů pro kyberzločince má i svou stinnou stránku – podobné tutoriály mají na svých kanálech i tvůrci, kteří připravují návody a školení pro aspirující etické hackery, počítačové vědce a infosec komunitu. Například oblíbený kanál Null Byte se dostal do hledáčku YouTube a byl dočasně pozastaven. Po řadě stížností byl opět uvolněn a byla mu udělena výjimka, která se týká videoobsahu, který má primárně vzdělávací, dokumentární, vědeckou nebo uměleckou povahu.

Nové pravidlo YouTube se pravděpodobně citelně neprojeví na poklesu kyberkriminality, ostatně platforem pro sdílení videí je poměrně pestrý výběr, přičemž obsah, který se vyskytoval na YouTube, je k dohledání i na dalších webech. Za novými pravidly je snaha, aby nebyl YouTube vnímán jako prostor, kde se dá snadno dostat k videím, která mohou podněcovat kriminální činnost.

Zdroj: 9to5google


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM