Česko je velmoc slabých hesel

13. 5. 2019 v sekci Článek

Avast přišel se zjištěním, že lidé v Česku nemají řádně zabezpečeny své online účty. Vyplývá to z online průzkumu, ze kterého vyplynulo, že 95 % Čechů při vytváření hesel nepoužívá všechny následující druhy znaků: čísla, speciální znaky, velká a malá písmena a nenastavují hesla dlouhá přinejmenším 10 znaků. Průzkum také zjistil, že téměř polovina Čechů (45 %) používá stejné heslo k ochraně více účtů, a tím dále vystavuje své účty nebezpečí hacknutí. Průzkum byl proveden mezi 1 474 uživateli Avastu v České republice v prosinci 2018 a lednu 2019.

Velkou chybou je také to, že mnoho Čechů zahrnuje do svých hesel osobní údaje, informace, které lze snadno dohledat na profilech na sociálních sítích, takže je kyberzločinci mohou potenciálně využít k prolomení zabezpečení. V heslech se objevují například tyto údaje:

  • jméno uživatele nebo jméno člena rodiny (22 %)
  • jméno domácího mazlíčka (15 %)
  • datum vlastních narozenin (10 %)
  • slova související s koníčkem uživatele (12 %)
  • část adresy bydliště (8 %)
  • název oblíbené knihy nebo filmu (4 %)
  • jména celebrit (3 %)
  • název webové stránky, pro niž je heslo určeno (4 %)

Průzkum ukázal, že si Češi nevytvářejí silná hesla, i přesto, že v uplynulých měsících se objevila řada závažných úniků z několika online služeb a uživatelská data v nich byla ukradena. Podle průzkumu 95 % uživatelů zkrátka nechce tvořit hesla o nejméně 10 znacích, která obsahují i čísla, speciální znaky a také velká a malá písmena.

„Kyberzločinci sbírají osobní data a přihlašovací údaje z různých zdrojů včetně úniků z online služeb a prodávají je na darknetu, kde je koupí jiní útočníci, kteří je chtějí zneužít. Umisťování uživatelských dat na darknet nedávno získalo všeobecnou pozornost zejména díky vydání souboru Collection #1, který obsahoval 87 gigabajtů odcizených osobních údajů, včetně více než 770 milionů e-mailových adres,“uvedl bezpečnostní expert Avastu Luis Corrons.

Vytváření silných a jedinečných hesel pro každý internetový účet je při množství dnes využívaných služeb téměř nemožné, a proto si lidé zadávají slabá, snadno zapamatovatelná hesla nebo používají stejná hesla pro více účtů. Toho využívají kyberzločinci a snaží se pronikat do účtů pomocí různých typů útoků, včetně využívání osobních údajů k uhodnutí hesel nebo právě kupují kradené přihlašovací údaje na darknetu.

Téměř polovina respondentů (45 %) používá stejná hesla k ochraně více účtů a 91 % z nich pak přiznalo, že si uvědomuje, že je to rizikové. Když byli tito respondenti tázáni, proč to tedy stále dělají, 43 % z nich uvedlo, že si dokáží zapamatovat pouze omezený počet hesel, 39 % tvrdí, že si nemyslí, že by informace na jejich účtech byly cenné, a 8 % dotázaných je příliš líných změnit si heslo.

Padesát čtyři procent Čechů nikdy nezkontrolovalo, zda jejich e-mailová adresa nefigurovala v úniku dat. V průměru si jeden ze čtyř dotázaných (25 %) změnil hesla poté, co se dozvěděl o úniku údajů, 30 % si ještě nikdy heslo nezměnilo, 27 % to dělá jednou ročně, 9 % každých šest měsíců a pouze 8 % mění hesla každé tři měsíce nebo častěji.

Odborníci jsou za jedno v tom, že by uživatelé měli používat dvoufázové ověření všude, kde je to možné. Další metodou pro vytváření silných hesel je řetězení náhodných slov či použití správce hesel, což je tou nejlepší volbou, kterou, bohužel, používají jen 2 % Čechů.

Zdroj: Avast


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM