SimBad: Stovky infikovaných mobilních aplikací mají stovky miliónů stažení

27. 3. 2019 v sekci Článek

V oficiálním obchodě s aplikacemi Google Play bylo 210 infikovaných aplikací, které mají dohromady více než 147 milionů stažení. Celosvětová kampaň s názvem SimBad, pojmenovaná po většině infikovaných aplikací, které jsou herní simulátory, zneužívá telefony k podvodnému zobrazování reklam. Aplikace se navíc snaží maskovat a ukrýt před možnou odinstalací.

Všechny infikované aplikace využívají škodlivé SDK (Software Development Kit). I když existují i jiné SDK sady, které lze využít pro finanční zisk z mobilních aplikací, herní vývojáři se rozhodli použít SDK, které bude masivně zobrazovat reklamu, a tím zvýší zisky.

Mezi škodlivé aktivity aplikací patří například:

 1. Zobrazování reklam nejen v aplikaci, tedy například když uživatel odemkne telefon nebo používá jiné aplikace.
 2. Neustálé otevírání Google Play nebo 9Apps Store a přesměrování na jiné aplikace, takže vývojáři mohou těžit z dalších instalací.
 3. Ukrytí ikony aplikací, aby je nebylo možné jednoduše odinstalovat.
 4. Otevírání webového prohlížeče s odkazy od vývojářů aplikací.
 5. Stahování APK souborů a žádání uživatele o instalaci.
 6. Hledání slov poskytnutých aplikací v obchodu Google Play.

„Není to poprvé, kdy byl nějaký prvek třetí strany použit k infikování dodavatelského řetězce. Podobné útoky jsou pro kyberzločince velmi atraktivní a často snadnější než přímý útok na samotnou organizaci,“uvedl Petr Kadrmas, secuity engineer Eastern Europe ve společnosti Check Point.

Odborníci z Check Pointu objevili také skupinu aplikací pro Android, které mají v SDK skrytý malware pojmenovaný SWAnalytics. Tyto zdánlivě nevinné aplikace pro Android jsou ke stažení v hlavních čínských obchodech s aplikacemi. Po instalaci aplikace SWAnalytics sleduje, kdy oběť otevírá infikovanou aplikaci nebo restartuje telefon a nenápadně krade a odesílá celý seznam kontaktů na vzdálený server.

Doposud bylo objeveno 12 infikovaných aplikací, většinou zaměřených na systémové nástroje, celkově už mají tyto aplikace vice než 111 milionů stažení. Teoreticky to znamená, že útočník mohl získat jména a kontaktní čísla třetiny celé čínské populace. Taková data by samozřejmě mohla být obchodována na černých trzích a dále zneužívána.

Zajímavostí je, že v červenci 2018 vydaly americké zpravodajské agentury zprávu, ve které upozorňují na možnou čínskou hrozbu a útoky na softwarové dodavatelské řetězce, což by mohlo narušit dlouhodobou konkurenční americkou ekonomickou výhodu.

Pro nákazy jako v případě kampaně SimBad, doporučují odborníci tento postup:

Pro Android:

 1. Přejít do „Nastavení“.
 2. Kliknout na „Aplikace“ nebo „Správce aplikací“.
 3. Vyhledat podezřelou aplikaci a odinstalovat ji.
 4. Pokud aplikaci nelze najít, doporučuje se odinstalovat všechny nedávno instalované aplikace.

Pro iPhone:

 1. Přejít do „Nastavení“.
 2. Najet na „Safari“.
 3. V seznamu možnosti ověřit, že je zvolené „Blokovat pop-upy“.
 4. Potom přejít do nabídky „Pokročilé“ -> „Data stránek“.
 5. Pokud je uvedena nějaká neznámá stránka, smazat.

Zdroj: Check Point


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM