Airbus postihl únik dat

12. 2. 2019 v sekci Článek

Společnost Airbus, která je jedním ze dvou největších světových výrobců civilních dopravních letadel a letecké techniky pro civilní i vojenské účely, se potýká s únikem dat.

Airbus na konci ledna ohlásil, že zaznamenal kybernetický incident, který se týká jednoho z informačních systémů společnosti. Podle informací se za „kybernetickým incidentem“ v tomto případě skrývá neautorizovaný přístup k datům. Dle vyjádření společnosti ale situace nijak neohrožuje žádné provozní ani obchodní operace Airbusu.

Airbus zdůraznil, že je incident vyšetřován interními odborníky, kteří „podnikli okamžité a vhodné kroky k posílení stávajících bezpečnostních opatření a zmírnění možného dopadu neoprávněného přístupu a určení jeho původu“.

Zatím není jasné, zda šlo o útok zaměřený na konkrétní informace, přestože zástupci Airbusu sdělili, že „došlo k přístupu k některým osobním údajům“. Podle vyjádření společnosti se neznámý útočník (pravděpodobně šlo o akci profesionální skupiny) dostal především ke kontaktním a identifikačním údajům některých zaměstnanců Airbusu v Evropě.

Zatímco se Airbus tváří, že situace není nijak závažná a únik spíše zlehčuje, Max Vetter, vedoucí bezpečnostní expert ve společnosti Immersive Labs, uvedl, že organizace jako Airbus mají vysoce specializované duševní vlastnictví, u kterého je vysoká pravděpodobnost, že se stane cílem možných bezpečnostních hrozeb a útoků. To podle Vettera souvisí zejména s tím, že tyto společnosti investují obrovské sumy do výzkumu a vývoje. Jejich výsledky jsou extrémně cennou komoditou a může kvůli nim docházet i ke špionáži na státní objednávku s cílem urychlit výrobu a vývoj technologií, které v některých zemích stagnují už několik let.

Zdroj: Reuters, Forbes


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM