Soukromé zprávy uživatelů Facebooku na prodej

15. 11. 2018 v sekci Článek

Soukromá komunikace více než 80 tisíc uživatelů převážně z Ruska a Ukrajiny je na prodej. S odhalením přišla jako první ruská odnož BBC. Útočníkům se podařilo získat přístup k účtům přes škodlivý plugin webového prohlížeče (objevit se měl v Opeře, Chromu i Firefoxu). O jaký plugin (nebo pluginy) konkrétně jde, nebylo blíže určeno.

Plugin sledoval aktivitu uživatelů, sbíral data a zprávy, které odesílal útočníkům. Podle vyjádření Facebooku nedošlo ze strany společnosti k žádnému pochybení a za uniklé zprávy nenese žádnou zodpovědnost. Podle sdělení představitelů společnosti byli kontaktováni vývojáři prohlížečů, aby stáhli závadný plugin ze své nabídky a neumožňovali uživatelům jeho další stahování. Facebook také řeší s úřady stažení ukradených informací z webů, kde se objevily.

První informace o možné krádeži dat se objevily v září, kdy uživatel s přezdívkou FBSaler na webovém fóru nabízel k prodeji osobní informace facebookových uživatelů. Tehdy také uvedl, že má k dispozici databázi s 120 miliony kontaktů. Přístup k informacím o jednom účtu vyšel na pouhých 10 centů (nabídka už byla z fóra stažena).

Situaci začala prověřovat společnost Digital Shadow, která potvrdila, že útočníci mají v případě 81 tisíc profilů také jejich soukromé zprávy. Podle BBC byla potvrzena i autentičnost. Dále bylo potvrzeno, že v databázi figurují také e-mailové adresy a telefonní čísla extrahovaná z více než 176 tisíců účtů.

Přestože Facebook dává od incidentu ruce pryč a největší díl viny padá spíš na vývojáře prohlížečů, kteří evidentně pluginy třetích stran moc neřeší, je to po Cambridge Analytice další závažná nepříjemnost, které musí sociální síť čelit.

Zdroj: BBC, Fossbytes


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM