Skončil Google+, roli sehrálo i ohrožení dat uživatelů

13. 10. 2018 v sekci Článek

Google+ je sociální síť, která vznikla v roce 2011 v reakci na rozmach Facebooku. Googlu se však v této oblasti nikdy nepodařilo zaujmout uživatele natolik, aby jeho produkt představoval skutečnou konkurenci pro jakoukoliv sociální síť. Dlouhých sedm let probíhaly snahy udržet Google+ při životě, ale konečně už i jedna z nejvlivnějších značek na světě pochopila, že se v této oblasti neprosadí. Ostatně sociální síť, na které stráví 90 % uživatelů po přihlášení v průměru méně než pět sekund (což Google uvedl i na svém blogu), je bez přehánění jedním z největších přešlapů technologického lídra. Jenže za ukončením Google+ není to, že o něj neměl nikdo zájem. Hlavní důvod, proč Google+ končí, se týká bezpečnosti. Zabezpečení vývojářského API bylo nedostatečné, proto se Google rozhodl, že Google+ definitivně odstřihne, než aby se pokusil o nápravu.

V jednom z API pro Google+ se objevil problém (údajně už v roce 2015), kvůli kterému se mohli vývojáři třetích stran dostat k uživatelským datům z Google+ profilů, které nebyly označeny jako veřejné. Šlo o statická data, jako je jméno, e-mail, zaměstnání, pohlaví a věk. Nebezpečí neoprávněného přístupu k datům bylo vystaveno více než 500 000 účtů. Google na chybu přišel letos v březnu, ale v tu dobu o ní neinformoval, jelikož údajně nešlo o tolik dramatickou situaci. Blíže k pravdě však bude předpoklad, že se Google rozhodl mlčet z obav, jak budou reagovat uživatelé a také úřady.

Zatím není známo, že by někdo chyby vědomě zneužil a došlo k jakémukoliv typu útoku nebo zneužití. Přesto jde o nedostatečnou ochranu osobních údajů, což je dnes velice závažný a citlivý problém. První reakce trhu na sebe nenechaly dlouho čekat – akcie mateřské společnosti Googlu Alphabet se v návaznosti na situaci propadly o 1,23 %. Agentura Reuters uvedla, že senátoři John Thune, který předsedá obchodnímu výboru, Jerry Moran a Roger Wicker požádali Google o vysvětlení, proč o problému neinformoval už v březnu a zda byl dříve upozorněn některý z federálních úřadů, včetně Federální komise pro obchod (FTC), a jestli se vyskytly podobné incidenty, které nebyly zveřejněny.

Google+ bude pro koncové uživatele definitivně ukončen v srpnu 2019, dál bude pokračovat jen ve verzi pro enterprise zákazníky. Google+ se totiž osvědčil jako interní sociální síť pro firmy. Google jej hodlá v tomto směru dále rozvíjet a brzy chystá oznámení nových funkcí určených pro tyto účely.


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM