E-mailový vyděrač vyhrožuje zveřejněním videa „inflagranti“

25. 9. 2018 v sekci Článek

Před pár dny začal české internetové uživatele bombardovat strojově přeložený e-mailový spam. To by samo o sobě nebylo nic zajímavého – každý z nás už alespoň jednou „vyhrál“ miliony v e-mailové loterii nebo měl možnost pomáhat s převodem obrovského dědictví. Nicméně tentokrát odesílatel zvolil agresivnější přístup a v e-mailu tvrdí, že má přístup ke všem účtům uživatele a že jej navíc natočil jeho vlastní webkou při masturbaci. Ve zprávě stojí, že pokud dotyčný do 48 hodin nezaplatí 250 dolarů (samozřejmě ve formě bitcoinů), rozešle vyděrač údajné video všem kontaktům adresáta, které podle svého tvrzení získal z nabouraných e-mailů a účtů na sociálních sítích.

Autor (či autoři) spamu se evidentně inspiroval epizodou Shut Up and Dance ze seriálu Black Mirror, kde neznámí útočníci vydírají skupinu lidí totožnou výhružkou a nutí je provádět řadu nezákonných činností a zločinů včetně vraždy. Tak daleko e-mailoví vyděrači nejdou (zatím) a vystačí si poměrně s málem – s pouhým ničím nepodloženým tvrzením, které navíc předávají opravdu mizernou formou.

Navzdory skutečně špatnému provedení, strojovému překladu (už předmět e-mailu je jazykovým skvostem a uživateli oznamuje Váš účet byl trhlý) a všem nápadným znakům podvodu, se bitcoinová peněženka vyděrače stále plní. Našli se totiž tací, kteří z obav o své soukromí skutečně platí výkupné za neexistující video (v době psaní tohoto textu bylo v bitcoinové peněžence vyděrače přes 1,5 BTC, což je více než 10 tisíc dolarů).

E-mailový podvod necílí samozřejmě jen na české uživatele, ale zpráva se objevuje i v jiných zemích a v několika jazykových mutacích.

Kvůli masivnímu rozšíření mezi českými uživateli se ke kauze se vyjádřili i zástupci Policie ČR, jež tyto případy registruje a varuje všechny uživatele elektronické pošty, aby podezřelé e-maily neotvírali (smazali je, či označili jako spam), na uvedené, ani podobné e-maily nereagovali, a nic neplatili. Pokud již někdo výkupné zaplatil, má věc ohlásit na policii.

Podobné podvodné e-maily nejsou ničím novým, ale je až zarážející, kolik pozornosti získala právě tato kampaň, na jejíž tvorbu nevynaložil autor prakticky žádné prostředky a jejíž provedení lze označit přímo za bídné.

Díky častým únikům dat, včetně kompletních databází e-mailů, stačilo prakticky „jen“ stáhnout adresy, napsat pár řádků a odeslat. Dá se očekávat, že si vyděrač ještě na pár bitcoinů přijde, protože se ukázalo, že si podobný „hack“ umí uživatelé dobře představit, přestože je dnes standardem mít webkameru zaslepenou, a ti kteří nemají záslepku, určitě kameru nemíří takovým směrem, aby je zachycené video kompromitovalo. Na druhé straně uživatelé, kteří mají webku zapnutou a snímá konstantně jejich rozkrok, by ani skutečná existence takového videa s největší pravděpodobností neznepokojila.


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM