Zaměstnanec Tesly zcizil firemní data a poskytl je třetím stranám

25. 6. 2018 v sekci Článek

Zaměstnanec společnosti, která patří do impéria Elona Muska, měl zneužít přístup do firemní sítě a ukrást velké množství citlivých informací. Ty měl podle všeho dále distribuovat mezi třetí strany (o jaké subjekty jde, není známo). Tento incident je poslední nejzávažnější ukázkou toho, jaké problémy může způsobit jediný zaměstnanec.

Elon Musk informoval v první polovině června své zaměstnance o tom, že se jeden z jejich kolegů podílel na rozsáhlé a závažné sabotáži proti Tesle. Podle Muska se tento zaměstnanec pod falešnými údaji přihlašoval do výrobního operačního systému, odkud exportoval velký objem citlivých údajů.

Činnost zaměstnance byla údajně důsledkem jeho nespokojenosti s pracovní situací a toho, že nebyl povýšen. Podle Muska ale zatím není jasné, jaký bude mít incident dopad a domnívá se, že mohou být za sabotáží ve skutečnosti jiné důvody. Tesla a její elektromobily jsou trnem v oku řadě výrobců aut, společností zabývajících se pohonnými hmotami nebo spekulantů z Wall Street. V tuto chvíli společnost zjišťuje, jestli zaměstnanec jednal sám, nebo zdali byl součástí větší organizované skupiny řízené z vnějšku.

Tesla se tak zařadila po bok společností, které utrpěly závažné bezpečnostní incidenty způsobené vlastním zaměstnancem. Odborníci závažnost situace přirovnávají k neblaze proslulému vynesení informací z NSA, kterým se proslavil Edward Snowden nebo ke zveřejnění více než 8 700 tajných dokumentů CIA, za které je zodpovědný softwarový inženýr Joshua Schulte.

Společnosti si přitom často neuvědomují, že největší hrozbu představují právě interní zaměstnanci. Podle nedávného průzkumu Dtex Systems má více než polovina firem (60 %) ve svých řadách rizikové zaměstnance, kteří vědomě a aktivně využívají nástroje a metody, jak obejít bezpečnostní mechanismy a politiky firmy. Průzkum dále uvedl, že 41 % společností zpřístupňuje svá citlivá data všem zaměstnancům.

Vynášení informací a krádeže dat insiderem jsou často motivovány nespokojeností a pocitem nedocenění zaměstnance, který za činem vidí jednak příležitost „pomstít se“ zaměstnavateli a v neposlední řadě také způsob, jak si přivydělat.

Zdroj: Darkreading


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM