Microsoft rozšiřuje bezpečnostní funkce Office 365

10. 4. 2018 v sekci Článek

Ransomware dnes s nabývajícím významem a důležitostí dat představuje vážnou hrozbu pro velké společnosti, nemocnice, finanční instituce i jednotlivce, o čemž nás přesvědčily nedávné kampaně jako WannaCry nebo NotPetya, které zasáhly stovky tisíc počítačů a firemních sítí po celém světě. Do protiútoku přechází nyní i Microsoft, který nabídne pokročilé bezpečnostní prvky ve svých Office 365.

Microsoft Office 365 je nejrychleji rostoucí službou svého druhu, kterou využívají malé i střední společnosti. Proto není divu, že jsou právě kancelářské aplikace jedním z hlavních cílů pro infekce všeho druhu, včetně ransomwaru.

Microsoft na situaci reaguje uvedením nových bezpečnostních funkcí Office 365, které pomohou uživatelům s následky ransomwarových i jiných útoků. Vylepšení se původně týkala pouze OneDrive for Business, ale Microsoft nyní nabídne stejné funkce každému, kdo si předplácí Home nebo Personal varianty Office 365.

Bezpečnostní vylepšení:

Obnova dat – Uživatelé budou moci obnovit veškerý obsah cloudového úložiště OneDrive za posledních 30 dní. Tato funkce se hodí zejména v případě, že dojde ke smazání velkého množství dat naráz, k poškození dat, ransomwarovému útoku nebo podobnému incidentu.

Detekce ransomwaru a obnova – Microsoft představil také novou bezpečnostní funkci, která detekuje ransomwarové útoky a informuje o nich prostřednictvím e-mailu, mobilu nebo notifikace na ploše. Funkce také pomůže s rychlou obnovou dat zálohovaných na OneDrive.

Ochrana sdílených dat – Přibyde také ochranný prvek ve formě hesla pro sdílené soubory a složky na OneDrive. Díky nutnosti zadání hesla budou sdílená data ochráněna i v případě, že se přístupový odkaz dostane mimo okruh autorizovaných uživatelů.

Šifrování e-mailů – Tato funkce uživatelům umožní posílat a přijímat šifrované e-maily přes Outlook prostřednictvím zabezpečeného připojení. Díky tomu bude minimalizováno riziko „odposlechu“ komunikace.

Zamezení přeposílání – Microsoft také přichází s funkcí, která omezí e-mail poslaný přes Outlook, respektive jeho obsah a přílohy, výhradně na určené adresáty bez možnosti forwardingu, tedy přeposílání e-mailu. Příloha e-mailu zůstane i po stažení zašifrovaná, pokud ji bude adresát sdílet s dalšími lidmi, nebudou schopni ji otevřít.

Kontrola odkazů ve Wordu, Excelu a PowerPointu – Office 365 nabídne vestavěnou webovou ochranu v reálném čase, která bude sledovat každý odkaz, který uživatel otevře a upozorní, pokud půjde o podezřelý odkaz.

Obnova dat a funkce zaměřené na ochranu proti ransomwaru budou všem uživatelům Office 365 dostupné v následujících dnech. Ostatní zmíněné prvky budou k dispozici během několika týdnů. Pokročilá kontrola odkazů v aplikacích má být uvedena do provozu v druhé polovině roku 2018.

Zdroj: THN


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM