DDoS útok vyjde na 10 dolarů za hodinu, na dark webu se dá koupit i diplomatický pas

4. 4. 2018 v sekci Článek

Zpráva, kterou uveřejnila společnost Armor zabývající se bezpečnostními řešeními, odkrývá, v jakých cenových hladinách se dnes pohybují různé nelegální praktiky v kyberprostoru.

Autoři vycházeli z údajů, které získali z několika známých tržišť na dark webu. Ukazuje se, že ceny lehce vzrostly v porovnání s těmi, které uveřejnila skupina Dell SecureWorks INTEL Team za roky 2013, 2014 a 2015.

Podle zprávy společnosti Armor stojí DDoS na objednávku 10 dolarů za hodinu, na den se cena pohybuje okolo 200 dolarů. V případě týdenního „předplatného“ jde o částky mezi 500-1 200 dolary. Bankovní botnety vychází na 750 dolarů za měsíc, exploit kity jsou za 1 400 dolarů za měsíc. Za exploity mířené na WordPress utratí zájemci okolo 100 dolarů. Vedle toho se dají objednat také skenovací zařízení pro bankomaty (tzv. skimmery) nebo různé tutoriály pro útočníky-začátečníky. Ty začínají na částkách okolo 50 dolarů.

Mezi největší stálice na dark webu patří údaje z platebních karet, které se na různých tržištích prodávají v ucelených databázích. Údaje jsou prodávány v „balíčcích“, které jsou roztříděny podle toho, odkud oběť pochází. Údaje z platebních karet získávají útočníci nejčastěji pomocí webového nebo POS malwaru. Tento způsob je levnější než v případě, kdy útočníci vytvářejí celé klony karet. Nákladná metoda klonování je známá ze skimmovacích zařízení na bankomatech, často však byla příprava okopírované karty dražší než získané prostředky.

Zájemci o vstup do světa kybernetického zločinu si mohou koupit také přístup ke kompromitovaným bankovním účtům. Cena za tuto službu se liší v závislosti na tom, kolik je zůstate na daném účtu. Přihlašovací údaje útočníci (prodejci) získávají například pomocí bankovních trojanů a phishingových útoků; tyto údaje následně přeprodají zájemcům. Ti za prostředky na účtu obvykle udělají jednorázový nákup zboží, které pak prodají, čímž se dostanou k finálnímu „čistému“ obnosu.

Na dark webu se dá zakoupit také řada dokumentů, jako jsou pasy, řidičské průkazy, zelená karta, recepty na léky, účty, bankovní dokumenty a podobně. Mezi nejdražší patří cestovní pasy, obzvláště ten americký (diplomatický pas s potřebnými dokumenty vyjde na 2 000 dolarů).

Zájemci mohou na dark webu pořídit také přístupy do online služeb, které jsou za normálních okolností zpoplatněny (Hulu, Netflix, Spotify a další). Velice žádané je také nabourání se do cizích účtů na sociálních sítích, které na dark webu vyjde průměrně na 13 dolarů.

Rozmohl se také prodej bonusových bodů – podle zprávy společnosti Armor prodávají útočníci například přístup k bonusovému účtu Southwest Airlines, kde je k dispozici přes 50 000 nalétaných mil. Cena se pohybuje okolo 100 dolarů. K dispozici jsou také míle pro evropské aerolinky nebo bonusové body do různých hotelových řetězců.

Zdroj: Bleepingcomputer


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM