Wi-Fi Aliance přichází s novým bezpečnostním protokolem WPA3

23. 1. 2018 v sekci Článek

WPA3, jak je logicky nový protokol označován, nahradí stávající WPA2, síťový bezpečnostní protokol, který používají miliardy zařízení (včetně telefonů, notebooků, IoT prvků) pro zajištění bezdrátové konektivity už téměř 15 let.

Největší ránu utrpěla reputace WPA2 nedávno, kdy bezpečnostní experti upozornili na zranitelnost KRACK (Key Reinstallation Attack), která umožňuje útočníkům napadnout šifrovanou komunikaci díky podstrčenému handshaku, který u WPA2 slouží k výměně šifrovacího klíče mezi zařízeními. Nový standard bezpečné Wi-Fi komunikace bude k dispozici zřejmě v druhé polovině roku. Nabídnout by měl výrazné zvýšení bezpečnosti a ochrany soukromí.

WPA3 posiluje zabezpečení v otevřených sítích pomocí individualizovaného šifrování dat či má mechanismy bránící brute-force útokům, které útočníci často využívají pro prolomení hesel.

WPA3 protokol také zjednodušuje ochranu zařízení, která sama o sobě nenabízejí vlastní rozhraní pro nastavení úrovně bezpečnosti, jako jsou IoT prvky.

Dočkají se i uživatelé, kteří vyžadují zvýšený bezpečnostní standard, jako jsou vládní instituce, obranné složky či průmyslové organizace.

„Technologie pro zabezpečení Wi-Fi mohou existovat desítky let, proto je zapotřebí, aby byly pravidelně updatovány a mohly tak vyhovovat aktuálním požadavkům,“ uvedl Joe Hoffman ze SAR Insight & Consulting.

S novým protokolem přijde i nová certifikace hardwaru na WPA3, změna však bude pozvolná. Bude trvat měsíce, než se nový protokol masově rozšíří, nejprve jej musí pochopitelně adaptovat výrobci. První zařízení, která budou schopna nabídnout nový bezpečnostní standard, se mají na trhu objevit na konci letošního roku.

Zdroj: THN


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM