Na dark webu se objevila obrovská databáze s miliardou údajů, včetně e-mailů a hesel

15. 1. 2018 v sekci Článek

Více než 1,4 miliardy údajů ve formě prostého textu, včetně e-mailů a hesel, bylo objeveno na dark webu. Na obsáhlou databázi, jejíž velikost přesahuje 41 gigabytů, upozornili odborníci ze společnosti 4iQ.

Podle zakladatele společnosti 4iQ, Julia Casala, jde o vůbec největší archiv tohoto typu, který se dosud dostal na veřejnost. Všechny údaje, včetně hesel, jsou ve formě prostého textu a při testování se ukázalo, že jde o funkční kombinace.

Databáze obsahuje informace z 252 úniků a krádeží dat. Kdo data nashromáždil není jasné. „Sběratel“, který data nahrál, po sobě zanechal pouze odkaz, kde mohou zájemci jeho laskavost podpořit Bitcoiny či Dogecoiny, což značně ztěžuje jeho dohledání.

V databázi zájemci najdou indexované a abecedně seřazené údaje, řeč je přitom o 1 400 553 869 záznamech. Dosud největší podobná databáze přitom čítala zhruba polovinu údajů (797 milionů záznamů známých jako Exploit.in). Podle analýzy 4iQ přibylo 385 milionů nových e-mailů a hesel, 318 milionů unikátních uživatelů a 147 milionů souvisejících hesel.

Při procházení obrovského množství dat opět vyšlo najevo, že uživatelé stále neupustili od osvědčených hesel: nejpopulárnější zůstává „123456“, následuje odolnější varianta „123456789“, po které přichází „qwerty“, „password“ a „111111“. A to není samozřejmě vše, experti opět potvrdili, že uživatelé používají stejná hesla napříč různými on-line službami.

A doporučení na závěr? Jako vždy – vyhnout se zadávání stejných hesel u všech účtů a služeb, což samozřejmě doplňuje výzva k používání silných a unikátních hesel.

Zdroj: Securityaffairs


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM