Oscarové filmy unikly na internet ještě před premiérou

3. 1. 2018 v sekci Článek

S blížícími se výročními cenami Akademie filmového uměni a věd je vánoční sezóna v amerických kinech věnována předpokládaným oscarovým kandidátům. Filmy nasazované o svátcích se obvykle těší velké návštěvnosti. Ale co ti, kteří se do kina nedostanou? Na ty myslí nechvalně proslulá skupina Hive-CM8, která už se opakovaně postarala o to, aby se mohla široká veřejnost podívat na nejnovější filmy bez nutnosti koupit si lístek do kina.

Na Štědrý den se objevilo na internetu drama Last Flag Flying se vzkazem „Hezké Vánoce a počkejte na další.“ Po několika hodinách přibyly další trháky, jako Já, Tonya, Lady Bird či Call Me By Your Name. Ve všech případech jde o žádané filmy, o kterých se hovoří jako o oscarových kandidátech. U uploadovaných filmů se ale objevila i výzva, která žádala ty, jež si film stáhli, aby podpořili tvůrce a pokud se jim film líbil, zašli si na něj i do kina.

Ve všech případech jde o tzv. screener, tedy verzi filmu, která je určena pro poroty soutěží, kritiky a další lidi převážně z filmového průmyslu. Skupina Hive-CM8 je podobnými „dary“ filmovým fanouškům pověstná – před dvěma lety vypustila před premiérou pirátskou verzi Tarantinova zatím posledního snímku Osm hrozných. Na tento čin bylo později poukazováno v souvislosti s nízkou návštěvností filmu v kině.

Jelikož mají screenery bezpečnostní prvky, které umožňují identifikovat, o čí kopii jde, podařilo se FBI vypátrat, že zdrojem úniku byl tehdy co-CEO společnosti Alcon Entertainment Andrew Kosove. Ten však popřel, že by film byť jen viděl, natož aby jej distribuoval dál. S největší pravděpodobností došlo tedy ke krádeži fyzické kopie filmu, která byla určena Kosovemu. Šlo ale jen o špičku ledovce, Hive-CM8 tehdy uvolnilo daleko více oscarových screenerů a zdá se, že se z těchto praktik stává nová vánoční tradice. Jakým způsobem ke kopiím skupina přišla, nebylo však dosud objasněno.

Zdroj: Deadline


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM