Společnost MasterCard představí karty s čtečkou otisku prstu

22. 6. 2017 v sekci Článek

MasterCard, jeden z předních poskytovatelů platebních a kreditních karet, testuje novou generaci karet s vestavěnou čtečkou otisku prstu. Otiskem bude možné autorizovat transakce bez nutnosti zadávat PIN nebo podpis.

Aktuálně jsou testovány nové karty, které kombinují biometrické prvky a standardní čip. Společnost doufá, že by je celosvětově mohla nasadit koncem letošního roku.

Pokud platební kartu sdílíte se svým partnerem nebo s ní vysíláte rodinné příslušníky na nákup, nemusíte se bát, že nové karty naruší běh vaší domácnosti. Se čtečkou otisků budou fungovat i po zadání PIN kódu, a to pro případ, že by systém nebyl schopen otisk načíst.

Podle vyjádření MasterCard se prodejci nemusí obávat změn – ti, kteří využívají platební terminály, nebudou na nové karty potřebovat žádný speciální hardware. Čtečka otisku se totiž nachází na samotné kartě. Drtivá většina aktuálně používaných platebních terminálů tedy bude po updatu firmwaru s novým systémem kompatibilní. Výjimku tvoří staré čtečky magnetických proužků, kterých je však v provozu minimum.

Na novou technologii se budou muset připravit ale banky. Pokud budete chtít u své banky kartu s čtečkou používat, bude zapotřebí naskenovat váš otisk, zaregistrovat jej a vložit jeho zašifrovaný digitální vzor na EMV čip karty. Údajně bude možné naskenovat otisky dva, musí však být od jedné osoby. Čili nelze „propojit“ dva různé lidi (ani partnery, rodinné příslušníky) s jednou kartou. Jakmile bude vzor otisku uložen, bude karta připravená k používání na všech kompatibilních terminálech po celém světě.

Při placení pak stačí jako obvykle vložit kartu do EMV terminálu prodejce a následně autorizovat platbu přiložením prstu na čtečku umístěnou na kartě. Otisk se porovná s uloženým vzorem a pokud bude souhlasit, transakce bude úspěšně dokončena. Do budoucna MasterCard plánuje i bezkontaktní transakce autorizované otiskem, tedy něco jako používaný Apple Pay.

Účelem nového systému je podle MasterCard přinést bezpečnější mechanismus pro autorizování plateb. Společnost chce svým klientům nabídnout nadstandardní zabezpečení, jelikož otisky prstů nikdo neukradne ani je nenapodobí. Což už samozřejmě není úplně pravda a u online krádeží identit a platebních údajů pozbývá toto zabezpečení smyslu. Nicméně se MasterCard vydává zajímavým směrem. Zda se nový způsob autorizace dočká adekvátní odezvy a nadšení uživatelů, se brzy dozvíme.


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM