Útoky spojené s exploit kity rostou

8. 6. 2017 v sekci Článek

Podle dubnového Celosvětového indexu dopadu hrozeb, zveřejněného společností Check Point, roste počet útoků využívajících exploit kity. Nejčastější formou útoku se stal exploit kit Rig.

Exploit kity jsou určené k objevení a zneužití zranitelností v počítačích a ke stažení a spuštění dalších škodlivých kódů. Až do minulého měsíce jejich využití klesalo, ale v březnu došlo k nárůstu útoků, především v důsledku vzestupu exploit kitů Rig a Terror.

Mezi aktivní hrozby se vrátil červ Slammer, který se poprvé objevil v roce 2003. Po dlouhé přestávce se nyní ocitl hned mezi nejčastějšími škodlivými kódy. Slammer původně cílil na Microsoft SQL 2000 a šířil se tak rychle, že mohl způsobit odepření služby u některých postižených cílů. Je to podruhé za několik uplynulých měsíců, co se červ dostal do Top 10 Celosvětového indexu dopadu hrozeb, což ukazuje, že i desetiletý malware může být nebezpečný. Nejčastější malwarové rodiny využívaly širokou škálu útočných vektorů a taktik a měly vliv na celý infekční řetězec. Nejrozšířenějšími malwary v dubnu byl Rig EK a HackerDefender, které ovlivnily 5 %, respektive 4,5 % organizací po celém světě. Na třetím místě se umístil červ Slammer, který měl dopad na 4 % společností.

Zároveň byl vydán žebříček zemí, které jsou nejčastějším terčem kyberútoků. Česká republika si oproti březnu polepšila a ze 43. příčky se posunula o 20 míst mezi bezpečnější země na 63. místo. Hned na sousedním 62. místě je Slovensko, které se ale naopak posunulo z březnové klidnější 97. příčky. Na prvním místě se v Indexu hrozeb už třetí měsíc za sebou umístila Zambie. Největší skok mezi ohrožené země zaznamenala Albánie, která se posunula o 64 míst na 41. příčku.

Zdroj: Check Point

 


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM