V roce 2016 uniklo historicky nejvíce dat

8. 5. 2017 v sekci Článek

Zpráva také poukazuje na vyvíjející se strategii útočníků. Nejvíce úniků se týkalo nestrukturovaných dat, tedy e-mailových archivů, obchodních dokumentů či zdrojových kódů.

Podle další zprávy 70 % firem zasažených ransomwarem zaplatilo v loňském roce přes 10 000 dolarů výkupného. Podle odhadů FBI dostali kyberzločinci využívající ransomware za první tři měsíce roku 2016 zaplaceno 209 milionů dolarů. Vidina zisku a rostoucí ochota firem platit dodala loni kyberzločincům odvahu uskutečnit dvojnásobné množství ransomwarových útoků. Nejjednodušším způsobem, jak doručit ransomware do počítače oběti, jsou škodlivé přílohy v e-mailových zprávách. Vloni se tak meziročně zvýšil počet spamů o 400 %, přičemž zhruba 44 % spamů obsahovalo nebezpečné přílohy. Ransomware se v roce 2016 vyskytoval v 85 % těchto nebezpečných příloh.

V roce 2015 se pod náporem útočníků nejvíce ocitaly zdravotnické organizace, přičemž finanční služby zaujímaly třetí místo. V roce 2016 se však zločinci znovu zaměřili především na banky a finanční instituce. Tento sektor má díky tomu nelichotivé prvenství v počtu útoků. Údaje ze zprávy IBM X-Force ale ukazují, že pokud jde o počet skutečně uniklých záznamů, je finančnictví na třetí příčce. Nižší úspěšnost útoků ve finančním oboru dokládá, že nepřetržité investice do bezpečnostních opatření jsou do značné míry účinné. V minulém roce zaznamenaly nejvyšší počet incidentů a uniklých záznamů společnosti poskytující informační a komunikační služby a také státní úřady.

Index bezpečnostních hrozeb IBM X-Force sestává z pozorování více než 8 000 monitorovaných klientů s nainstalovaným bezpečnostním řešením ve stovce zemí a také z dat získaných díky zařízením jako jsou například detektory spamu nebo honeynety (systémy, které záměrně přitahují potenciální útočníky a monitorují jejich počínání). IBM X-Force provozuje síťové pasti po celém světě a denně monitoruje více než osm milionů spamových a phishingových útoků. Dále analyzuje přes 37 miliard webových stránek a obrázků.

Zdroj: IBM X-ForceThreat Index

 


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM