Tři procenta Čechů byla okradena při online platbách

2. 5. 2017 v sekci Článek

Zkušenost s krádeží peněz při internetových platbách mají již 3 % Čechů. Podle průzkumu oběti téměř vždy přišly o částku do pěti tisíc korun. Většina okradených situaci reklamovala a polovině z nich se peníze vrátily zpět. Průzkum také potvrdil už dobře známou hrozbu – většina uživatelů, kteří se před nákupem registrují, používá stejné přihlašovací údaje pro více služeb.

Podle průzkumu používají všichni, kdo se stali obětí krádeže přes internet, dvoufaktorové ověření. Není zcela zřejmé, zdali ho začali používat až po své zkušenosti s krádeží, anebo ho používali už dříve. Tento způsob ověřování identity využívá při internetových platbách 82 % dotázaných.

Většina respondentů, 81 %, již někdy vyzkoušela platbu přes internet. Platební kartu v tomto případě využívají spíše mladí lidé a muži s vyšším vzděláním, zatímco ženy a lidé ve středním věku a z malých obcí preferují platbu převodem z účtu. Pokud Češi platí kartou, 83 % z nich má nastaven limit pro internetové platby. Zhruba šestina dotázaných (17 %) sdílí svoji platební kartu pro online nákupy v rámci rodiny. Ukazuje se také, že Češi sami nahrávají zlodějům, protože překvapivě často ukládají do různých mobilních nákupních aplikací svoji platební kartu. Činí tak víc než 20 % dotazovaných, většinou mladších 24 let.

Na zabezpečení počítače nebo notebooku, z něhož uživatelé objednávají a platí zboží, myslí naprostá většina Čechů. V případě počítačů využívá služeb antivirových společností 94 % respondentů, u notebooků to je 92 %. Mnohem benevolentněji se Češi chovají na tabletech a chytrých telefonech, které chrání jen v necelých 60 % případů. Polovina lidí se při využívání e-shopů registruje. Pokud tak činí, používají ale většinou stejné nebo podobné přihlašovací údaje jako u jiných internetových účtů, což je riziko, na které bezpečnostní odborníci upozorňují prakticky neustále. Jak je vidět, varování nepadají na úrodnou půdu.


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM