Počet kyberútoků na české podnikové sítě roste

24. 4. 2017 v sekci Článek

Útoky na české cíle pocházejí dle analýzy Check Pointu nejvíce z USA, na druhé pozici následuje Německo. Výrazná část útoků pak pochází přímo z České republiky, která se tak řadí na třetí pozici, pětku nejvíce útočících zemí uzavírá Nizozemí s Francií.

A jaké malwarové rodiny nejčastěji míří na podnikové sítě? Na vzestupu je samozřejmě ransomware, který bude i v roce 2017 podle odborníků jednou z hlavních hrozeb. V českém žebříčku pětice nejčetnějších hrozeb, které ohrožují podnikové sítě, je ransomware na 1. místě (Cryptowall) a na 4. pozici (Cryptolocker), zatímco v únoru byl Cryptowall číslo 2 a Cryptolocker se nedostal ani do první desítky. V březnu skončil na 3. pozici rootkit HackerDefender a oproti únoru se posunul vzhůru o jednu příčku. Po tři čtvrtě roce se do českého žebříčku vrací také exploit kit Magnitude EK a nově se až na 5. příčku vyhoupl backdoor GhOst, který je zaměřený na platformu Windows a jeho cílem je převzít kontrolu nad napadeným počítačem.

Tradiční zbraní útočníků je zneužívání webových stránek a sociální inženýrství. V 1. čtvrtletí roku 2017 bylo podle Check Pointu aktivních přes 830 českých webových stránek (s doménou .CZ), na kterých se vyskytovaly hrozby.

V dnešní době dochází k rychlému rozvoji kybernetických hrozeb a fatální incident může potkat společnost jakékoliv velikosti, dávno není pravda, že by se útočníci soustředili pouze na velké cíle. Tradiční bezpečnostní řešení přestávají proti důmyslným hrozbám stačit, stejně tak není radno podceňovat vzdělávání a informování zaměstnanců, kteří často svým jednáním usnadní útočníkům práci.


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM