Neaktualizovaný software: Java vládne všem

6. 4. 2017 v sekci Článek

Zranitelnosti nultého dne, bezpečnostní díry, které útočníci nacházejí po letech v běžně používaném softwaru, systémech a aplikacích, na to všechno už dnes dokážou výrobci rychle zareagovat vydáním updatu či patche. Problém je ale to, že uživatelé prostě aplikace neradi aktualizují.

Podle zjištění společnosti Avast (zpráva Avast PC Trends Report) více než polovina (52 %) nejrozšířenějších počítačových aplikací, včetně Flashe a Javy, je v počítačích uživatelů zastaralá. Přitom právě včasná a pravidelná aktualizace významně posiluje bezpečnost v online prostředí. Útočníci jsou vždy o krok napřed, takže o slabých místech a zranitelnostech vědí a co hůř – jsou schopni jich využít k vlastnímu prospěchu.

Nejvíce zastaralým aplikacím vévodí Java, rozšířené rozhraní pro web a některé počítačové aplikace. Javu ve verzi Runtime 6 a 7 využívá více než 24 milionů uživatelů. Zatímco dalších 26 milionů uživatelů má nejnovější verzi Java 8, více než 70 % z nich si ještě nenainstalovalo poslední vydanou aktualizaci (momentálně aktualizaci 121).

Těsně za ní následuje notoricky děravá aplikace Flash (Active X), dále pak aplikace Foxit Reader, u které 92 % uživatelů pracuje se zastaralou verzí.

Mezi pravidelně a řádně aktualizovanými aplikacemi kralují internetové prohlížeče (Google Chrome z 88 %, Opera z 84 %), po kterých následuje Skype aktualizovaný u 76 % uživatelů. Jak z průzkumu vyplynulo – aplikace a programy, které podporují režim automatických aktualizací, nemusí být nutně mezi těmi skutečně aktuálními.

Nejméně aktualizované programy podle Avastu:

  1. Java (Runtime 6, 7), Oracle Corporation
  2. Flash Player (Active X), Adobe Systems
  3. Foxit Reader, Foxit Software
  4. GOM Media Player, Gretech
  5. Nitro Pro, Nitro Software
  6. WinZip, Corel Corporation
  7. DivX, DivX LLC
  8. Adobe Shockwave Player, Adobe Systems
  9. 7-ZIP, Igor Pavlov
  10. Firefox, Mozilla

Pořadí bylo sestaveno na základě agregovaných a anonymizovaných dat 116 milionů uživatelských účtů optimalizačního nástroje AVG TuneUp pro PC obsahující funkci Automatická aktualizace softwaru (Automatic Software Update).


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM