Během jednoho online útoku je ukradeno průměrně 12 000 Kč

13. 2. 2017 v sekci Článek

S kyberútokem se setkává čím dál více uživatelů, přičemž mnozí z nich nejsou na nový typ hrozeb připraveni. S online transakcemi uživatelé čelí čím dál častěji krádežím finančních prostředků. Průzkum společnosti Kaspersky Lab ukázal, že více než polovině okradených uživatelů (52 %) se ukradená částka vrátila pouze z části, nebo vůbec.

V současné době se objevují stále důmyslnější hrozby různých typů, které zneužívají neopatrnosti a důvěřivosti uživatelů. Různé podvodné aplikace a phishingové kampaně orientované na online bankovnictví jsou na denním pořádku. Peněžní ztráty jdou do miliard korun, přičemž mnohdy oběti ani zločin nenahlásí.

Průzkum odhalil, na kolik průměrně vyjdou internetové útoky koncové uživatele a jak lukrativní činnost to pro útočníky je. V průměru bylo internetovým uživatelům během jednoho útoku ukradeno 476 dolarů (cca 12 000 Kč), přičemž jeden z deseti dotázaných uvedl částku vyšší než 5 000 dolarů (127 000 Kč).

Čím více lidí provádí finanční transakce online, tím více útočníci přicházejí s dalšími způsoby, jak se do těchto transakcí nabourat a zneužít je. V podstatě mají dost prostoru pro své aktivity, neboť svá zařízení chrání specializovaným bezpečnostním řešením pouze 60 % uživatelů. Dnes již velká část uživatelů (81 %) provádí finanční operace online, přičemž necelá polovina (44 %) si svá finanční data ukládá na zařízeních, jejichž prostřednictvím se připojují k internetu.

Uživatelé se přitom často mylně domnívají, že jim peníze takto ukradené budou automaticky vráceny. Téměř polovina uživatelů (45 %) si myslí, že budou bez větších problémů odškodněni bankou, průzkum však ukázal, že 52 % okradených lidí nebyly veškeré peníze navráceny.

Zdroj: Kaspersky Lab

 


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM