Nové výzvy ransomwaru: Nakažte další a máte to zadarmo!

28. 12. 2016 v sekci Článek

Princip ransomwaru známe – do počítače se vloudí útočníci, zašifrují data a nastává vymáhání „výkupného“. Po zaplacení čeká oběť, že svá data dostane zpět, ale často je zaplacení pro útočníky ukazatelem, že dotyčný na jejich hru přistoupil a vrátí se s vyšším požadavkem. Nyní se také objevila další zákeřná metoda, jak splatit výkupné – šířit nákazu.

Během vymáhání výkupného jsou útočníci často velice ochotní, až by se chtělo říct, že jsou velmi „pro-zákaznicky“ orientovaní. Prakticky vás detailně provedou celým procesem zaplacení, a to včetně zřízení bitcoinové peněženky či dalších způsobů převodu. V mnoha případech s obětmi aktivně komunikují (formou chatu), radí a „pomáhají“. Někdy jsou ochotní také smlouvat o ceně. Nyní se objevily informace, že někteří útočníci budou také obětem nabízet novou metodu, jak získat svá data zpět. Nemusí platit, stačí, když infikují někoho dalšího.

Konkrétně jde o případ spojený se stále vyvíjeným ransomwarem Popcorn Time. Zde útočníci požadují výkupné ve výši 1 Bitcoinu (~ 750 $), které musí být zaplaceno do sedmi dnů, jinak oběť o svá data nenávratně přijde. Klasický scénář ale narušuje další „varianta“, jak získat data bez zaplacení – stačí rozšířit nebezpečný link a nakazit další dva uživatele. Tím to nekončí – podmínkou je, aby i oni dva uživatelé výkupné zaplatili.

Pokud se tato metoda osvědčí, má ransomware potenciál zopakovat své prvenství v nechvalném žebříčku kybernetických hrozeb i v roce 2017.

Vaše SOCA

 


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM