Malwarové útoky rostou, Česká republika patří mezi bezpečnější země

27. 12. 2016 v sekci Článek

Check Point zveřejnil nejnovější Index hrozeb, podle kterého v říjnu rostl počet malwarových útoků. Zveřejněn byl i žebříček nejrozšířenějších malwarových rodin, které jsou používané k útokům na podnikové sítě.

Zároveň byl vydán žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika zaznamenala v říjnu jeden z největších posunů mezi bezpečnější země a umístila se až na 115. pozici (v září nám patřilo 72. místo). Podobně se mezi bezpečnější země posunulo i Slovensko, které je na 99. místě, když v září bylo na 61. pozici. Vůbec největší pozitivní posun zaznamenala Argentina, která z 59. zářijové pozice klesla na 120. příčku. Naopak nejvýrazněji se mezi nebezpečnější země posunulo Bělorusko, které se z bezpečné 117. příčky posunulo až na 33. pozici. Na prvním místě se v Indexu hrozeb umístila stejně jako v září Botswana.

Výzkumný tým společnosti Check Point zjistil, že v říjnu došlo k 5% nárůstu počtu aktivních malwarových rodin i počtu útoků na podnikové sítě. Ransomware Locky, který se poprvé objevil v únoru letošního roku, i nadále roste a posunul se ze třetí příčky mezi nejrozšířenějšími malwarovými rodinami na druhou. Bankovní trojan Zeus se posunul o dvě místa a vrátil se mezi první trojku. Důvodem dalšího vzestupu Lockyho je konstantní vytváření nových variant a rozšíření distribučního mechanismu, který převážně využívá nevyžádané e-maily.

Tvůrci neustále mění typy souborů používané pro stahování ransomwaru, včetně *.doc, *.xls a *.wsf souborů, a také významně mění strukturu rozesílaného spamu. Aktuální ransomware není sám o sobě ničím výjimečný, ale kyberzločinci investují velké množství času do infikování maximálního počtu strojů. Sedmý měsíc za sebou zůstal HummingBad nejběžněji použitým malwarem k útokům na mobilní zařízení. Zaměřuje se na systém Android a vytváří trvalý rootkit na zařízení, instaluje podvodné aplikace a umožňuje další škodlivé aktivity. Locky i Zeus měly shodně na svědomí 5 % všech zaznamenaných útoků.

Zdroj: Check Point

 


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM