Uživatelé často nevědí, kde přišli k malwaru

14. 12. 2016 v sekci Článek

Z průzkumu společnosti Kaspersky Lab a B2B International vyplynulo, že malware je nejběžnější hrozbou, se kterou se setkávají koncoví uživatelé. Celkem 42 % účastníků průzkumu se setkalo nebo bylo napadeno malwarem na internetu, přičemž téměř čtvrtina (24 %) se stala jeho obětí. Třetina uživatelů (33 %) pak neví, jak se malware do jejich zařízení dostal.

Výsledky výzkumu, které jsou součástí studie „Kaspersky Lab Consumer Security Risks Survey 2016“, ukazují na fakt, že se malware šíří ve společnosti především kvůli čím dál sofistikovanějšímu způsobu přenosu infekce. Čeští internetoví uživatelé se v jeho důsledku potýkají s problémy, jako je pomalý chod zařízení (31 %), výskyt nevyžádaných pop-up oken a reklamy (26 %) či přesměrování na podezřelé stránky (12 %). Až 8 % uživatelů dokonce v důsledku malwarové infekce přestalo zařízení zcela fungovat.

A jak se malware šíří? Podle průzkumu přichází nejvíce infekcí z podezřelých webových stránek (44 %). Dále 18 % českých uživatelů v průzkumu uvádí, že k nákaze došlo prostřednictvím podvodné aplikace a softwaru, dalších 7 % přes USB paměťové disky. Zdrojem infekce jsou ale také e-maily a zprávy. Téměř pětina (18 %) respondentů uvedla, že se do jejich zařízení malware dostal prostřednictvím e-mailu nebo zprávy od někoho, koho vůbec neznají. Naopak 15 % uživatelů zmínilo, že byli napadeni stejným způsobem, avšak z adresy, kterou znají. Nicméně celá třetina (33 %) českých internetových uživatelů napadených malwarem dle průzkumu nemá tušení o jeho zdroji.

 

Vaše SOCA

Zdroj: Kaspersky Lab


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM