Nezaheslované telefony bez dohledu? V Česku běžný jev

6. 12. 2016 v sekci Článek

Podle průzkumu Češi zanedbávají zabezpečení mobilních telefonů.

Průzkum, který provedl Eset ve spolupráci s portálem Seznam.cz, ukázal, že třetina dotázaných nepoužívá žádný zámek displeje. Čtyři z deseti dotazovaných Čechů dokonce nechávají svůj mobilní telefon na veřejném místě bez dohledu. Průzkumu, který probíhal prostřednictvím nástroje Výzkumník společnosti Seznam.cz formou online ankety od 19. do 23. října 2016, se zúčastnilo 1 392 respondentů starších 10 let, kteří jsou zároveň uživateli Seznamu. Vzorek je vyvážený z hlediska pohlaví, věku a dosaženého vzdělání.

Ti, kteří zabezpečují fyzický přístup do telefonu, používají nejčastěji číselný kód (39 % dotázaných), nebo „gesto“ (31 %). Pouhých 5 % respondentů využívá pro identifikaci a přístup do telefonu otisku prstu.

Třetině lidí, kteří se průzkumu zúčastnili, se stává, že nechají svůj mobil bez dohledu (na stole v práci, v restauraci). Častěji se to stává mladším uživatelům (55 % respondentů mladších 25 let). Naopak 79 % dotázaných nad 45 let uvedlo, že se jim to nestává nikdy.Mobilní telefony přitom dnes slouží velké části uživatelů například pro dvoufaktorovou autentizaci plateb a přístupů k různým účtům a službám. Současně jsou v těchto zařízeních uložena citlivá osobní data (fotografie, videa), nebo e-maily, aplikace či kontakty.

Průzkum ale ukázal, že jsou uživatelé poměrně opatrní při používání veřejných Wi-Fi sítí. Účastníci průzkumu uvedli, že využívají veřejné sítě příležitostně, pravidelných uživatelů je pak 15 %. Nemá vliv, zda má uživatel, který se připojuje do veřejné Wi-Fi nainstalovaný antivirus – ti, kdo nemají své mobily nebo tablety chráněny, se připojují stejně často jako ti, kteří antivirus používají.

Nedávno jsem vás informovala o liknavém přístupu uživatelů k mobilnímu malwaru, ale jak je vidět, s fyzickou ochranou mobilních zařízení jsou na tom uživatelé podobně.

Vaše SOCA


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM