Facebook koupil ukradená hesla s cílem zlepšit bezpečnost svých uživatelů

23. 11. 2016 v sekci Článek

Databáze s ukradenými přihlašovacími údaji končí na černém trhu, kde je útočníci nabízejí k prodeji. Kupci se často rekrutují z řad dalších zločinců, kteří získané údaje dále zneužívají ke svým cílům. Nedávno si databázi s uniklými hesly koupil také Facebook. Podle šéfa bezpečnosti Facebooku Alexe Stamose se Facebook k tomuto kroku odhodlal proto, aby mohly být uniklé údaje porovnány s těmi, které jsou použity na Facebooku. Díky tomu budou moci být odhaleny takové účty, jejichž údaje figurují v některé z uniklých databází a tyto účty budou moci být ze strany Facebooku včas zajištěny.

Podle Stamose také v dnešní IT bezpečnosti, která je plná sofistikovaných nástrojů a řešení, hrají stále klíčovou roli uživatelé. Největším problémem dneška je pak podle Stamose používání stále stejných hesel napříč různými službami.

Každou chvíli slyšíme o krádežích databází s přihlašovacími údaji. Na uniklých datech je pak dobře vidět, jak se stále opakují stejná hesla. Stamos také upozornil na to, že systém zadávání uživatelského jména a hesla se zrodil v 70. letech a v roce 2016 je prostě nedostačující.

Facebook přitom nabízí důmyslnější způsoby přihlašování – použít lze samozřejmě dvoufaktorovou autentizaci s potvrzovací SMS či při přihlašování rozpoznávat, kdo z vašich přátel je na fotografii. Mnoho uživatelů však tyto možnosti nevyužívá, protože je považují za zdlouhavé a nepohodlné… Řádnému zabezpečení se však vyplatí věnovat tu chvilku navíc.

Vaše SOCA

 


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM