Telefony a tablety jako bezpečnostní riziko

21. 11. 2016 v sekci Článek

Výzkum provedený mezi 12 000 respondenty z 21 zemí včetně České republiky ukázal, že uživatelé podceňují citlivost osobních informací uložených v mobilních zařízeních. Na svém tabletu má nainstalované bezpečnostní řešení pouze 58 % dotázaných Čechů. Stejně na tom jsou čeští respondenti s ochranou svých chytrých telefonů. Počítače přitom specializovaným softwarem zabezpečuje 9 z 10 dotázaných (89 %).

Zde je vidět zásadní rozpor – zatímco u svých počítačů si uživatelé uvědomují rizika a poměrně dbají na jejich zabezpečení, u mobilních telefonů a tabletů je přístup podstatně liknavější. Dokonce se ukázalo, že třetina českých uživatelů (33 %) ani neví, že existuje něco jako mobilní malware.

Pod ochranou zařízení si také uživatelé často představují pouze fyzickou ochranu pomocí zaheslování. To, že nekalé aktivity probíhají i ve chvíli, kdy má uživatel svůj telefon zamčený v kapse, si mnoho lidí neuvědomuje. Necelá polovina (44 %) respondentů z České republiky uvedla, že svůj mobilní telefon nebo tablet chrání samozřejmě heslem a dalšími softwarovými nástroji. Z toho se dá snadno dopočítat, že více než polovina zařízení je přímo otevřená pro možné napadení.

Průzkum Kaspersky Lab ukázal, že v mnoha případech je nebezpečí, kterému jsou uživatelé vystaveni, důsledkem jejich online aktivit a také skutečnosti, že svá mobilní zařízení denně využívají k ukládání a sdílení dat. Z průzkumu vyplývá, že u 11 % českých uživatelů, kteří čelili kybernetickým hrozbám, došlo k napadení chytrého telefonu s operačním systémem Android. V 7 % případů pak byla zneužita data, která byla v zařízení uložená.

Cílem průzkumu bylo prohloubit povědomí o rizikách mobilních zařízení a snaha podpořit kampaň Europolu o mobilním malwaru, která byla součástí Evropského měsíce kybernetické bezpečnosti.

Zdroj: Kaspersky Lab


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM