Investice do IT bezpečnosti rostou

11. 11. 2016 v sekci Článek

Data. Jeden z nejcennějších artiklů firem všech velikostí napříč segmenty. Jak moc dokáže chod firmy ovlivnit únik nebo nedostupnost dat, si začínají uvědomovat už také v českých společnostech. Do zabezpečení dat i aplikací putují nemalé prostředky, ale dochází firmám, že i ty nejnovější a nejmodernější technologie mají jedno a stále to samé slabé místo?

Na informačních technologiích závisí chod mnoha firem, současně s narůstajícím objemem dat vzniká stále větší tlak na jejich řádné zabezpečení. Na trhu je široká nabídka řešení, jejichž výrobci a prodejci lákají na „100% účinnost“ a „nejlepší možné zabezpečení“. Pravdou je, že bezpečnost dat řeší momentálně firmy na prvním místě, podle Gartneru se investice do zabezpečení dat meziročně zvýšily o 3,6 %. Jako již tradičně je však výrazně podceňována ta nejzávažnější hrozba, tedy samotní uživatelé (zaměstnanci), jejichž systematické vzdělávání často není vůbec součástí komplexní bezpečnostní strategie.

Na jedné straně tak mají firmy své systémy chráněné pokročilými nástroji, do kterých neváhaly investovat, ale na druhé straně mají zaměstnance, kteří se nechají svést phishingem, na domácí e-mail si posílají „práci“, zapisují si přístupová hesla do systému na lepicí štítek u monitoru…

Je dobře, že začínají firmy reagovat na aktuální hrozby. Je ale zapotřebí investovat i do lidí. Pravidelné vzdělávání vlastních zaměstnanců v oblasti IT bezpečnosti by mělo být nedílnou součástí firemní bezpečnostní strategie.

Vaše SOCA


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM