Kybernetický zločin nejsou jen viry, své o tom ví i učitelé

7. 7. 2016 v sekci Článek

Často spolu mluvíme o nejrůznějších hrozbách, které číhají na vaše počítače v podobě malwarů, virů apod… Varovala jsem vás ale také o nebezpečí, které hrozí při používání sociálních sítí – phishing nebo třeba kyberšikana. Možná si řeknete, že právě kyberšikana se odehrává zpravidla mezi dětmi. Napadlo by vás ale, že ohroženi jsou i učitelé?

Národní výzkum kyberšikany mezi učiteli odhalil, že více než pětina pedagogů českých základních a středních škol se s takovým obtěžováním již v minulosti setkala. Nástrojem šikanujícího chování jsou často sociální sítě, mobilní telefony nebo emaily. Výzkum uskutečnilo Centrum prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty UP ve spolupráci s O2 Czech Republic a Seznam.cz, zapojilo se do něj 5 136 respondentů.

 

Za útoky stojí nejčastěji žáci, a to ve 40 % případů, téměř desetinu útočníků však tvoří rodiče studentů, 3 % pak přímo kolegové pedagogů. Výzkum také zjistil, že převažují krátkodobé útoky, trvající do sedmi dnů. Dlouhodobé útoky jsou spíše výjimečné. Nejčastěji se odehrávají na sociálních sítích, s pomocí mobilních telefonů, následuje e-mail a veřejný chat.

 

 

Více o výzkumu a jeho výsledcích si můžete přečíst v tomto článku.

 

Vaše SOCA

 

Zdroj: Lupa.cz


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM