ICT analýza ve firmě není zbytečný luxus

1. 6. 2016 v sekci Článek

Myslíte si, že jednou, i když správně, nastavené procesy firemního ICT jsou dostačující a vydrží ve vaší společnosti napořád? Nemůžete se mýlit víc, ani automobil přece neodvezete k technické kontrole jen první rok, co jej používáte.

Informační a komunikační technologie se mění tak rychle, že všechna nová zařízení používaná ve firmě (stejně tak jejich zabezpečení) jen stěží stačíte sledovat, během let se ve společnosti vystřídá řada nových kolegů, změní se organizační struktura firmy, legislativní nařízení, nové certifikace a o nových a stále propracovanějších hrozbách ani nemluvě. To vše jsou důvody, proč myslet na nutnost pravidelných analýz stavu vašeho ICT. A to ideálně častěji než jednou za dekádu nebo teprve tehdy, kdy třeba dojde k útokům zvenčí či úniků dat z důvodu interní chyby.

Jsem tu pro vás, abych upozorňovala na možné hrozby, doporučovala a pomáhala se zabezpečením vaší firemní sítě i cenných dat. Proto důrazně apeluji i na to, abyste na pravidelné kontroly skutečně nezapomínali. Není nutné z nich mít obavy. Jedná se o kompletní vyhodnocení používaných technologií a s nimi souvisejících procesů. Odborníci vám ušijí takovou kontrolu přímo na míru. Nemusí analyzovat všechna zařízení a operace, ale mohou se zaměřit pouze na specifikované části. Od rozsahu požadovaného vyhodnocení se samozřejmě odvíjí také délka, kterou specialisté ve vaší společnosti stráví.

Nezaměřují se však výhradně na technickou stránku věci (jak je zařízení staré, jak zabezpečené, jakou roli hraje a jak dobře ji plní v celkové architektuře a zda ICT prostředí nemá závažné díry a nedostatky), ale také na tu organizační (má firma ujasněno, kdo za které operace odpovídá, ví vůbec, na kolik si cení data svá a svých zákazníků, existují firemní pravidla pro zaměstnance?) a v neposlední řadě zkoumají, zda jsou nastavené procesy dodržovány, případně, jestli je to v daných podmínkách managementem a zaměstnanci proveditelné.
„Závěry a následná doporučení nemusí být vždy příjemné a mnohdy odhalí to, co si manažeři nepříliš snadno přiznávají," dodává Michal Rapco, konzultant z ANECTU. Připomíná ale, že alespoň zvážení potřeby a implementace pravidelných ICT analýz a auditu je klíčové pro správné zabezpečení a také další rozvoj firmy.

Chtěli byste se o ICT analýze a jejích možnostech dozvědět víc? Obraťte se na mě nebo na některého z mých kolegů v ANECTU: Email: anect@anect.com, Tel: +420 271 100 100.


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM