Firmy mohou nastavit pravidla využívání internetu pro soukromé účely. Většina z nich to však nedělá

28. 4. 2016 v sekci Článek

Až doposud bylo pro české firmy téměř nemožné kontrolovat, zda a jakým způsobem využívají zaměstnanci firemní techniku a sítě k soukromým účelům. Nedávný verdikt Evropského soudu ovšem dává personalistům v oblasti sledování aktivit zaměstnanců na internetu větší pravomoci.
I přesto, že nyní firmy možnost kontroly mají, více než polovina z nich ji nevyužívá. Pouze 43 procent společností má nastavena nějaká pravidla. Polovina z nich využívání internetu k jiným než pracovním účelům zakazuje zcela, 19 procent pak blokuje alespoň sociální sítě.
Ráda bych připomněla, že častým slepým místem v zabezpečení firemní sítě jsou právě sami zaměstnanci a kvůli jejich neopatrnosti či nedostatečné edukaci se může podnik dostat do nemalých problémů.
Předpokládat, že pracovníci využívají internet pouze v pracovních záležitostech, je bohužel velmi naivní. Průzkumy uvádějí, že během osmihodinové pracovní doby věnuje zaměstnanec průměrně 52 minut vyřizování soukromých aktivit na internetu (v době lednových výprodejů dokonce téměř dvě hodiny). Pravidla ze strany zaměstnavatele mohou tedy velmi dobře posloužit i ke zvýšení efektivity.
Mějte také na paměti, že prostřednictvím soukromé pošty či surfování na rizikových webech může zaměstnanec do firemní sítě stáhnout vir a otevřít dveře nezvaným hostům. Nespoléhejte proto pouze na odpovědnost svých podřízených a udělejte první krok k větší bezpečnosti.

Vaše SOCA

Zdroj: CFOworld


Tento web používá cookies. Více informací ROZUMÍM