Lídři EU podpořili zavedení sankcí za kybernetické útoky

24. 10. 2018 v sekci Článek

Lídři EU podpořili minulý čtvrtek iniciativu Litvy a několika dalších členských států rozšířit režim sankcí o jejich ukládání také za kybernetické útoky. Současný sankční režim EU se zaměřuje na země, které porušují smlouvy o jaderných a chemických zbraních. Návrh na zavedení sankcí za kybernetické útoky předložila Litva, Spojené království, Nizozemsko, Rumunsko, Finsko, Dánsko, Lotyšsko a Estonsko. „Naléhavě potřebujeme zavést podobný sankční režim pro řešení škodlivých kybernetických aktivit,“ uvedla skupina zemí ve společném dopise adresovaném ostatním členským státům.

Před několika týdny Nizozemsko obvinilo Rusko z pokusu provést kybernetický útok proti Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která zkoumala otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery novičokem ve městě Salisbury ve Velké Británii. Množí se ale další závažná obvinění týkající se kyberútoků na státní zakázku.

„Vedoucí představitelé se shodli na tom, že bude možné potrestat ty, kteří se podílejí na kybernetických útocích páchaných na území EU,“ uvedl Nerijus Aleksiejunas, poradce litevské prezidentky Dalie Grybauskaiteové. Předseda Rady EU Donald Tusk sdělil, že ministři by nyní měli začít pracovat na stanovení sankcí specifických pro kybernetické útoky.

Návrh je jeden z důsledků údajného zásahu do evropských voleb a útoků na bezdrátové sítě používané na schůzích o evropské bezpečnosti a spolupráci.

Zdroj: Baltic Times