Útoky na mobilní zařízení rostou

29. 9. 2018 v sekci Článek

Podíl finančních transakcí odbavených na mobilních zařízeních se během tří let téměř ztrojnásobil. Případy podvodů cílených na mobily a kybernetické útoky rostou, jelikož útočníci se vydávají stejnou cestou jako jejich oběti.

Více než polovina (58 %) všech typů digitálních transakcí (platby, přihlašování se do online účtů, vytváření online účtů atp.) probíhá přes mobilní telefony, jak uvádí ve zprávě o kybernetické kriminalitě za Q2 společnost ThreatMetrix. Celá třetina všech podvodů se zaměřuje na mobilní zařízení, proti první polovině roku 2017 vzrostly tyto útoky meziročně o 24 %. Spojené státy zaznamenaly mnohem vyšší míru růstu – mobilní kyberútoky v USA meziročně vzrostly o 44 %. Bylo analyzováno přes 8 miliard transakcí, které proběhly od dubna do června 2018. V tomto množství bylo detekováno 151 milionů útoků, z toho 51 milionů cílilo na mobilní zařízení.

Vzestup útoků na mobilní zařízení rezonuje nejvíce v oblasti poskytování finančních služeb; útočníci se totiž často zaměřují na mobilní bankovnictví. Z 81 milionů útoků, které v první polovině roku zasáhly tento segment, jich 27 milionů cílilo na mobilní zařízení. Největší hrozbou jsou podle zprávy podvody, kdy se útočníci snaží, aby podezřelé pokusy o přihlášení (do elektronického bankovnictví) vypadaly jako snahy oprávněného uživatele, který chce jen službu využívat z nového zařízení.

Podvody s identitou jsou rozsáhlý problém, zejména nyní, kdy uživatelé masově využívají mobilní zařízení pro sociální sítě nebo seznamky – na mobilních zařízeních probíhá až 85 % všech transakcí týkající se právě sociálních sítí. Není ani překvapením, že 88 % založení účtu na sociální síti proběhlo přes mobil. Podvody s identitou (zneužití, krádež…) tvoří až 13,3 % všech útoků v této oblasti. Předpokládá se, že společně s neustálými úniky dat bude největší hrozbu do budoucna představovat právě krádež identity.

Nárůst mobilních transakcí bude podle odborníků pokračovat. S tím bude souviset i zvyšující se procento hrozeb a rizik. Co se týče metod, očekává se, že největší zastoupení bude mít stále sociální inženýrství. Pro útočníky totiž představuje nejsnazší cestu. Úroveň ochrany aplikací (například mobilního bankovnictví) se neustále zvyšuje, nicméně i sebelépe zajištěná aplikace či zařízení se vždycky může ocitnout v rukách uživatele, který nedodržuje ani primární zásady bezpečného chování online.

Zdroj: ThreatMetrix