Úniky dat v prvním čtvrtletí roku 2018 polevily

16. 5. 2018 v sekci Článek

V první části roku 2018 meziročně klesl počet veřejně ohlášených úniků dat. Podle odborníků jde o dramatickou změnu. Dle statistik společnosti Risk Based Security organizace v prvním čtvrtletí letošního roku utrpěly 686 úniků, během kterých bylo kompromitováno zhruba 1,4 miliard záznamů. Situace je samozřejmě stále závažná, přesto je to v porovnání s rokem 2017 více než poloviční pokles – za první tři měsíce tehdy uniklo 3,4 miliardy údajů.

Změny jsou podle expertů ovlivněny několika faktory, ale největší zásluhu má zřejmě rostoucí obliba kryptoměn a cryptojackingu, který dominuje současným kyberhrozbám, jelikož představuje rychlý a lukrativní výdělek. Experti se shodují, že proti nežádoucímu cryptominingu lze aplikovat stejná bezpečnostní opatření jako v případě ransomwaru. Je tedy důležité komplexní pojetí bezpečnosti, správa uživatelských účtů a přístupů, e-mailové filtry a důkladná osvěta uživatelů.

Přestože první tři měsíce zaznamenaly nejnižší počet úniků za posledních šest let, je situace stále znepokojivá. Počet uniklých záznamů za toto období stále přesahuje počty údajů uniklých během stejného období v letech 2014, 2015 a 2016 dohromady.

Statistiky také ukázaly, že se příliš nemění rozsah úniků, druh kompromitovaných dat, typ postižené organizace nebo to, zda jde o práci insidera nebo někoho zvenčí. Nejvíce nahlášených úniků se týkalo byznys sektoru (50,4 %), následují státní instituce (14,4 %), zdravotní zařízení (10,2 %) a vzdělávací segment (7 %).

V prvním čtvrtletí letošního roku pak vévodil únikům dat neautorizovaný přístup do systémů, databází a sítí, který byl příčinou incidentu v 38,9 % případů. Během tohoto typu přístupu útočníci získali 159 milionů záznamů, což představuje 10,9 % z celkového počtu kompromitovaných dat.

Zdroj: Darkreading