Google se chlubí tím, že blokuje 99,9 % spamů a phishingových mailů

27. 4. 2018 v sekci Článek

Google oznámil vylepšení algoritmů strojového učení, které používá ve své hojně rozšířené mailové službě Gmail. Tyto algoritmy pomáhají detekovat a blokovat spamy a phishingové útoky s přesností 99,9 %. Podle vyjádření společnosti tvoří spamy 50–70 % veškerých e-mailů, které k uživatelům každý den míří. Takže v případě, že by bezpečnostní mechanismy Googlu selhaly, byli by všichni uživatelé zahlceni přívalem spamů.

 

Největší zásluhu na poměrně malém výskytu nevyžádané pošty ve schránkách uživatelů Gmailu má vylepšený bezpečnostní systém, který spoléhá zejména na strojové učení. Díky němu je systém schopen analyzovat a okamžitě kategorizovat e-mail bezprostředně poté, co přijde či odejde ze schránky.

V sérii čtyř příspěvků na blogu Google detailně popsal řadu bezpečnostních funkcí, které v následujících dnech přispějí k eliminaci nevyžádaných a škodlivých e-mailů ve službě Gmail.

Zde je stručný přehled všech updatů:

  • Zobrazování varování: V boxu pro odpověď se nově objeví upozornění na to, že e-mail, na který uživatel odpovídá, nespadá do firemní domény nebo není součástí jeho adresáře. Týká se to jak přímé odpovědi, tak adresy v kopii i ve skryté kopii. Google tuto funkci zavádí jako preventivní opatření odpovědí na spear-phishing, který přichází od neznámých kontaktů, jež se často maskují jako e-mail od kolegy/nadřízeného ze stejné firmy.
  • Minutová prodlení: Podezřelé e-maily, které vykazují znaky phishingu, pozdrží Google při doručování až o 4 minuty – po tento čas totiž bude technologie Safe Browsing skenovat odkazy v e-mailu.
  • Predikce nových hrozeb: Google se bude věnovat vzájemným souvislostem prvků typických pro spam s přílohami a odesílatelem. Výsledkem má být schopnost odhalovat zprávy, které obsahují dosud neobjevené malwarové varianty.
  • Gmail na Androidu bezpečněji: Uživatelé mobilních zařízení s Androidem budou dostávat stejné notifikace jako uživatelé počítačů. Když uživatel otevře škodlivý odkaz v e-mailu, Gmail jej upozorní a doporučí další kroky tak, aby zůstal uživatelský účet v bezpečí.

Zdroj: Bleepingcomputer