Nástroj izraelské společnosti odemkne téměř jakýkoliv iPhone

1. 3. 2018 v sekci Článek

Jistě máte ještě v paměti kauzu střelce ze San Bernardina (došlo k usmrcení 14 osob, 22 bylo zraněno) a následný boj mezi Applem a FBI, který se rozpoutal kvůli zamčenému iPhonu pachatele. Na jedné straně byla FBI s požadavkem na odemčení zařízení, na druhé straně Apple, který odmítal z útočníkova telefonu vydolovat data s tím, že jeho bezpečnostní systém nemá žádná zadní vrátka, která by umožňovala přístup. Po Applu bylo požadováno, aby přišel s novou verzí operačního systému, která by uměla obejít současné zabezpečení, což výrobce odmítl s tím, že je takové řešení v rozporu s filozofií společnosti. Kauzu nakonec rozlouskla třetí strana, která FBI s odemčením střelcova telefonu pomohla (což stálo FBI přes milion dolarů).

Příště už se FBI s Applem nebude ale muset přetahovat – společnost Cellebrite, která se zabývá mobilní bezpečností, oznámila, že umí odemknout téměř jakýkoliv iPhone na trhu, včetně nejnovějšího Apple X.

Izraelská společnost Cellebrite byla založena v roce 1999 a zaměřuje se na vývoj specifických nástrojů a softwaru pro mobilní telefony. Jejím nejznámějším produktem je Universal Forensic Extraction Device (UFED), který pomáhá vyšetřovatelům dostat z mobilních telefonů všechna data a hesla. Není překvapením, že mezi věrné zákazníky společnosti patří také americká vláda a bezpečnostní složky. Zájem o její produkty jistě stoupne, neboť společnost disponuje nástrojem, který si umí poradit s bezpečností produktů Apple. Řešení, které nese název Advanced Unlocking and Extraction Services, umí podle výrobce prolomit zabezpečení zařízení s iOS, včetně iPhonů, iPadů, iPadů mini, iPadů Pro a iPodů touch, a to od iOS verze 5 po iOS 11. Podle dalších zdrojů dokáže Cellebrite odemknout i iPhone 8, což znamená, že i ochrana iPhonu X je nyní diskutabilní.

Samozřejmě se Cellebrite nesoustředí jen na Apple. V portfoliu má podobné nástroje, které si poradí se zařízeními s Androidy: Samsung (Galaxy, Note), Alcatel, Nexus, HTC, Huawei, LG, Motorola, ZTE a bezpočet dalších.

Nový nástroj od Cellebrite by v nepovolaných rukách mohl ohrozit stovky milionů zařízení od Applu. Na druhé straně Apple vydává pravidelné systémové aktualizace a není jisté, že bude software od Cellebrite fungovat i na nejnovějších verzích iOS. I proto je na místě dbát na pravidelnou aktualizaci systému.

Zdroj: THN