Kritická chyba ohrožovala miliony hráčů her od Blizzardu

2. 2. 2018 v sekci Článek

Hry od Blizzard Entertainment jako World of Warcraft, Overwatch, Diablo III, Starcraft II nebo Heartstone patří k nejhranějším online hrám současnosti. Každý měsíc je spouští až půl miliardy uživatelů po celém světě. Chyby mohly útočníkům umožnit přístup do hráčova počítače.

K hraní těchto her je zapotřebí klientská aplikace, Blizzard Update Agent, která běží na JSON-RPC serveru přes http protokol na 1120 portu a umožňuje instalace, odinstalace, změny nastavení, automatické updaty a další podobné procesy související s údržbou produktů od Blizzardu. Aplikace je určena tedy primárně pro updaty a spoléhá na specifický autentizační tokenový systém, který by měl zaručit bezpečnost.

Tavis Ormandy, expert z týmu Project Zero, odhalil, že je Blizzard Update Agent zranitelný v případe útočné techniky, která se nazývá DNS rebinding. Teoreticky by útočník a/nebo webová stránka mohla vytvořit doménové jméno a přiřadit toto jméno IP adrese a portu, který na cílovém počítači využívá i Update Agent. Následně mohou útočníci jednoduše posílat (například přes falešný update server) privilegované příkazy pro Blizzard Update Agenta, který je bude považovat za legitimní a do počítače se tak dostane nežádoucí obsah.

Ormandy vypracoval proof of concept, nasimuloval situaci, kdy dojde k DNS rebindingu, jehož prostřednictvím se může útočník dostat k připojeným storagím či přimět prohlížeč instalovat škodlivá dll a tak dále. Ormandy upozornil Blizzard na tuto situaci v prosinci loňského roku. Společnost s ním ale záhy přestala komunikovat a vypustila částečně ošetřenou verzi klienta, která přišla podle Ormandyho s bizarním řešením. To spočívá v třífázovém ověřování, přičemž Ormandy navrhoval použití whitelistingu pro ověřené hostnames, tedy dle svých slov „příliš elegantní a snadné“ řešení.

Poté, co Ormandy své poznatky publikoval, probral se Blizzard opět k životu a informoval, že je verze 5996 jen dočasným řešením a ve vývoji je robustnější verze, která bude zohledňovat i Ormandyho doporučení.

Zdroj: THN

Foto: Blizzard