Co o vás ví chytrá domácnost

21. 8. 2017 v sekci Článek

Chytrý vysavač umí bezobslužně obkroužit byt a sesbírat všechen prach a nečistoty, co mu přijdou do cesty. Na své uklízecí misi ale tato zařízení sbírají ještě množství zajímavých dat o vaší domácnosti. Například Roomba od iRobot si důkladně mapuje prostory, kde se pohybuje. Kam se tato data mohou dostat? Podle vyjádření CEO společnosti iRobot by se měla prodávat třetím stranám.

Robotické vysavače společnosti iRobot jsou na trhu od roku 2002, první verze byly vybaveny laserovými nebo IR senzory, díky kterým se roboti při své spanilé jízdě za čistotou vyhýbaly možným překážkám. Nicméně od roku 2015 začala společnost dodávat pokročilejší modely vybavené Wi-Fi konektivitou jako například Roomba 980. Tyto vysavače mají zabudovanou kameru a využívají technologii SLAM (Simultaneous Localisation And Mapping), která jim nejenže umožňuje vyhýbat se překážkám, ale kompletně mapuje prostředí, kde se zařízení pohybuje. To společnosti přináší řadu zajímavých poznatků a dat na další zpracování.

Roomba takto získá dokonalý přehled o tom, jak velké jsou místnosti, kde je umístěn nábytek, jaká je vzdálenost mezi různými objekty v místnosti a podobně. Tyto informace by samozřejmě mohly pomoci další generaci IoT zařízení k vytvoření skutečně chytré domácnosti. Data by mohla být sdílena napříč dalšími chytrými prvky, jako jsou termostaty, osvětlení, klimatizace, bezpečnostní kamery a podobně, aby mohly fungovat efektivněji. Sám CEO společnosti iRobot Colin Angle poznamenal, že je klíčové využít celý ekosystém věcí i služeb, které jsou k dispozici ve chvíli, kdy je dokonale zmapované jejich okolní prostředí.

Společnost iRobot plánuje koncept chytré domácnosti dále rozšiřovat a svá zjištění chce sdílet s technologickými giganty, jako je Apple, Amazon, Microsoft či Google. Cílem je vytvoření skutečně funkční chytré domácnosti. V současné době jsou dle ujištění iRobot veškeré nasbírané informace tajné a nejsou sdíleny s žádnou třetí stranou, ale není tajemstvím, že je Roomba kompatibilní s Alexou od Amazonu, s Google Home a bude spolupracovat také s Apple HomePod.

Pokud vás zaráží, na co by byly společnostem, jako je Apple či Google, data z vysavače, odpovědí jsou další chytrá zařízení, která tyto společnosti vytvářejí. Díky poznatkům o prostorách je pak mohou výrobci vylepšovat a přizpůsobovat reálným podmínkám tak, aby byl plně využit jejich potenciál.

Samozřejmě se objevují obavy o bezpečnost. Faktem je, že si mnoho uživatelů neuvědomuje, jaké informace a data dávají společnostem k dispozici tím, že využívají stále více chytrých zařízení.

Zdroj: THN