Hackerský útok na prezidentského kandidáta

4. 5. 2017 v sekci Článek

Podle zjištění Trend Micro skupina hackerů, která si říká PawnStorm, zaútočila i na další cíle, například naněmeckou politickou stranu CDU, americkou vládu či tureckého premiéra.

Společnost Trend Micro vydala zprávu o činnosti PawnStorm (známé také pod názvy APT28 a FancyBear). Jde o aktivní kyberšpionážní skupiny s vazbami na Rusko, které se kromě jiného zaměřují na globální obranný průmysl a politiky. Zpráva odhaluje, jak se skupina při svých útocích soustředí na jednotlivce ve vlivných organizacích, zejména prostřednictvím sofistikovaných phishingových e-mailů upravených podle principů sociálního inženýrství.

Trend Micro zkoumá aktivity PawnStorm za poslední dva roky, což je doba, kdy se skupina zlepšila v manipulaci událostí a veřejného mínění prostřednictvím shromažďování a kontrolovaného uvolňování informací. Aktivity skupiny ukazují, že jsou jejími stěžejními motivy zahraniční a domácí špionáž a ovlivňování geopolitické situace, nikoliv finanční zisk. Mezi její hlavní cíle patří ozbrojené síly, obranný průmysl, média, politici a disidenti.

Skupina PawnStorm se zaměřila na kampaň Emmanuela Macrona a nadaci Konrad Adenauer Stiftung a Friedrich Ebert Stiftung. Jde o zvýšení jejich aktivity až o 400 % oproti roku 2016, s cílem ovlivnit veřejné mínění probíhající paralelně s volbami v některých zemích. Od roku 2014 se oběťmi PawnStorm staly například polské ministerstvo obrany, Severoatlantická aliance (NATO), francouzská televizní stanice TV5, parlamenty Turecka a Černé Hory či dokonce Bílý dům.

Manipulace s veřejným míněním či shromažďování a kontrolované uvolňování informací získaných z phishingových kampaní a dalších pochybných zdrojů, je závažná hrozba, se kterou se zatím nikdo nedokáže adekvátně vypořádat.

Zdroj: Trend Micro