Apple má zaplatit výkupné nebo zmizí data z milionů iCloud účtů

4. 4. 2017 v sekci Článek

Skupina, která vystupuje na sociálních sítích jako „Turkish Crime Family“, vydírá společnost Apple. Vyděrači hrozí tím, že pokud jim technologický gigant nezaplatí výkupné ve výši 75 000 dolarů, dojde k vymazání obsahu milionů účtů uživatelů iCloudu.

Vyděrači tvrdí, že mají přístup k více než 300 milionům iCloud účtů. Po firmě, která patří k nejhodnotnějším značkám na světě, pak požadují v podstatě směšné výkupné, které chtějí vyplatit v Bitcoinech nebo Ethereu. Zajímavé je, že vyděrači by se dle svých požadavků spokojili i s vyplacením výkupného ve formě voucherů do iTunes v hodnotě 100 000 dolarů.

Podle vyjádření Applu nebyl narušen žádný bezpečnostní systém a nedošlo k žádnému úniku dat společnosti. Útočníci se k údajům pravděpodobně dostali prostřednictvím jiného data breache, spekuluje se například o spojitosti s LinkedInem.

V souvislosti s případem byl zatím zatčen v Londýně jeden podezřelý. Apple má na vyplacení výkupného čas do 7. dubna, co nastane poté, je otázka. Údajně byla část údajů, které vyděrači poskytli jako důkaz, že to myslí vážně, opravdu funkční. Jde tedy opět o případ, kdy útočníci zneužili uniklá data a těží z toho, že uživatelé používají stejné přihlašovací údaje napříč službami.

Ti, kteří tak činí, by si měli svá hesla změnit. Všichni uživatelé by měli v ideálním případě využít možnost dvoufaktorové autentizace, kterou Apple pro své služby nabízí.