Rok Nula: WikiLeaks odhalují, jak a čím hackuje CIA

14. 3. 2017 v sekci Článek

CIA nedávno unikly informace o většině hackerského arzenálu, včetně malwarů, virů, trojských koňů, útočných zneužití zranitelností nultého dne, malwarů na vzdálené ovládání řídících systémů a dalších nástrojích. S jejich pomocí se zpravodajci mohli prolomit do téměř všech druhů elektronických zařízení. Na situaci upozornil ve své zprávě Check Point.

První zveřejněné dokumenty s názvem „Rok nula“ odhalují globální hackovací program CIA, včetně škodlivých kódů a zranitelností tzv. nultého dne použitých proti produktům amerických i evropských společností – včetně zařízení se systémy Apple iOS, Google Android a Microsoft Windows a dokonce možnosti proměnit televizory Samsung ve skryté mikrofony. Hackeři doslova vytvářeli z mobilů a počítačů zbraně a s jejich pomocí se mohli dostat k dalším zařízením nebo sítím.

Nejnovější informace zveřejněné WikiLeaks jen znovu dokazují, že sofistikované hackerské nástroje jsou dostupné snadněji, než si mnoho lidí myslí. Využít je může kdokoli, od jednotlivců a týmů kyberzločinců až po vlády. Není problém tak proniknout do podnikových a vojenských sítí, chytrých telefonů, tabletů a dokonce i zařízení internetu věcí, jako jsou chytré televize. Opět se také potvrzuje, jak je prevence a ochrana proti neznámým hrozbám důležitější než kdykoli předtím.

Odborníci z bezpečnostních firem stále čekají, zda WikiLeaks zveřejní ještě vlastní zdrojový kód háčkovacích nástrojů. Cílem útoků totiž byly většinou zařízení se staršími verzemi operačních systémů Android (4.4) a iOS (9.2), ale panuje přesvědčení, že hackeři dokázali využít i nejnovější systémy.