Počet ransomwaru pro Androidy vzrostl o 50 %

10. 3. 2017 v sekci Článek

Zájem tvůrců ransomwaru pro Android se podle Esetu v roce 2015 přesunul z východní Evropy do USA. Nicméně v loňském roce se ukázalo, že se útočníci začínají více orientovat na asijský trh.

Rostoucí trend ransomwaru pro zařízení s Androidem je dán samozřejmě především tím, že jde aktuálně o nejrozšířenější operační systém (zastoupen je u mobilních zařízení z 86 %), současně hraje roli fakt, že je Android otevřenou platformou a útočníci mají k dispozici mnoho způsobů, jak škodlivé kódy šířit. Autoři lockscreenů (škodlivý kód, který uzamkne displej mobilního zařízení) a šifrovacích ransomwarů využívají zranitelností, které ještě nebyly opraveny (přičemž mnoho výrobců, kteří do svých zařízení dávají Android, vydává opravné updaty velmi zřídka) a není výjimkou, že se objeví aplikace se škodlivým kódem i na Google Play. Rizikem jsou také podvodné SMS, které vyzývají k instalaci aplikace prostřednictvím doručeného linku, ostatně o tomto způsobu šíření jsme vás již informovali v souvislosti s kauzou falešné aplikace České pošty.

Eset uvádí, že v loňském roce detekoval až 20 milionů útoků na mobilní zařízení, přičemž nejvíce útoků na zařízení s operačním systémem Android proběhlo na Ukrajině, v Rusku a v Iránu.