DDoS útok jako kamufláž

2. 2. 2017 v sekci Článek

DDoS útoky se často využívají v konkurenčním boji. Jsou totiž ideálním prostředkem, jak vyřadit nějaký web, systém či službu z provozu. Nedávný průzkum Corporate IT Security Risks společností Kaspersky Lab a B2B International ukázal, že často DDoS útok slouží k odvedení pozornosti, zatímco probíhá jiný typ útoku, respektive z průzkumu vyplynulo, že je 56 % dotázaných firem o tomto přesvědčeno. Průzkumu se zúčastnilo více než 4 000 představitelů malých, středních a velkých podniků z 25 států. Velká část těchto společností (87 %) přitom uvedla, že byla obětí cíleného útoku. Více než čtvrtina (26 %) podniků, která přišla o svá data následkem cíleného útoku, označila DDoS za jednoho ze součinitelů incidentu.

Strategie, kdy je použit DDoS útok jako maskovací manévr, má samozřejmě své opodstatnění – IT oddělení má plné ruce práce, obzvláště dojde-li k vyřazení některého kritického systému. Tím vzniká prostor pro útok na další úrovni, který má navíc díky nastalé situaci větší šanci na to, aby proběhl „nepozorovaně“.

Z průzkumu je také patrné, kterým hrozbám DDoS útoky pravděpodobně sloužily jako krytí. Vede ztráta dat prostřednictvím mobilních zařízení (81 %), následuje akce jiných společností (78 %), dále nechybí phishingové podvody (75 %) nebo dokonce zákeřné aktivity vlastních zaměstnanců (75 %).

Mějte tedy na paměti, že v dnešní době už jsou útoky hodně cílené. Buďte obezřetní a věnujte kybernetické sebeobraně pozornost, neboť následky mnoha útoků mohou být velice citelné.

Vaše SOCA