Uživatelské chyby: Slabá a stále se opakující hesla

13. 1. 2017 v sekci Článek

Průzkum společnosti Kaspersky Lab potvrdil to, co už dávno víme – uživatelé používají slabá hesla napříč různými službami a ukládají je kam nemají. To jsou podle průzkumu ty nejčastější prohřešky, kterými se uživatelé vystavují velkému bezpečnostnímu riziku.

Opakující se hesla u různých služeb znamenají, že v případě kompromitování jednoho účtu se může útočník dostat i do řady dalších. Navíc je heslo obyčejně dost slabé a snadno odhadnutelné (123456 je prostě klasika). Riziko však představují také hesla uložená v prohlížeči, uživatelé si toto zjednodušení oblíbili nejen na svých osobních počítačích, ale také na pracovních či sdílených s ostatními uživateli.

Průzkum ukázal, že téměř každý pátý uživatel (18 %) čelil pokusu o nabourání svých účtů. Není se však čemu divit, vzhledem k tomu, kolik lidí (ne)dodržuje základní bezpečnostní pravidla pro vytváření hesel. Třetina uživatelů (30 %) vytváří pro každý svůj účet unikátní heslo. Každý desátý uživatel si pak „usnadňuje“ život tím, že používá stále stejné heslo.

Se sílou hesla si moc uživatelů také hlavu neláme. Necelá polovina (47 %) lidí používá ve svých heslech kombinaci malých a velkých písmen a dva ze tří (64 %) kombinují písmena a čísla.

Hesla si uživatelé také příliš důsledně nechrání – sdílejí je a používají riskantní metody zapamatování hesel. Téměř třetina (28 %) sdílela své heslo se svým příbuzným, přičemž 11 % ho sdělilo kamarádovi. Skoro čtvrtina uživatelů (22 %) přiznala, že si hesla zapisují do notýsku.

Při velkém množství účtů a přístupů, které každý uživatel dnes má, je nesmírně těžké pamatovat si všechna hesla, a to ještě taková, která splňují všechny bezpečnostní parametry. Co takhle zkusit nějaký šikovný nástroj na správu hesel a nechat 123456 odpočívat v pokoji?

 

Vaše SOCA