Útok nebo běžný provoz? Finanční instituce obtížně odhalují podvody

10. 1. 2017 v sekci Článek

Více než třetina (38 %) institucí připouští, že je vzhledem ke komplexnímu technologickému prostředí stále složitější rozeznat podvodnou transakci od běžné.

S rozvojem technologií roste i počet elektronických transakcí. Měnící se obchodní požadavky donutily mnohé společnosti zvýšit efektivitu svých procesů, často implementací e-flow systémů pro komunikaci s dodavateli a klienty. Elektronické platby všech forem se staly tak rozšířenými, že je pro podniky zcela nemyslitelné se jim jakkoliv vyhnout.

Ukazuje se samozřejmě, že více online plateb znamená také více online podvodů. Díky tomu se stává z kybernetické bezpečnosti klíčová oblast. Průzkum odhalil, že 41 % dotázaných podniků zavedlo svá vlastní kyberbezpečnostní řešení, přičemž 45 % se spoléhá na řešení třetích stran – ve většině případů svých bank. Nicméně celých 46 % dotázaných společností zavedlo pouze částečné, či dokonce žádné řešení proti finančním podvodům. Z finančních institucí má specializované řešení proti finančním podvodům zavedeno pouze 57 %.

Z těchto dat vyplývá, že téměř polovina organizací, pohybujících se v prostředí elektronických plateb, nepoužívá specializovaná bezpečnostní řešení. Neprofesionální řešení přitom statisticky vykazují vyšší procento chybovosti při odhalování podvodů, což je činí nespolehlivými. Používání nevhodných bezpečnostních systémů může rovněž vést k zablokování plateb. Zde je proto důležité si uvědomit, že chybovost platebních systémů může vést ke ztrátě zákazníků potažmo zisku. Proto by kyberbezpečnost měla být stěžejní oblastí pro všechny podniky, přičemž je sice známý fakt, že neexistuje 100% ochrana, ale se správným a důkladným zabezpečením budou následky případného incidentu minimální a zotavení snadnější.

 

Vaše SOCA

 

Zdroj: Kaspersky Lab